Zaman aksiyon alma zamanı!

rana_plaza-collapse

Soma’da yaşananlar ile ilgili içimizi dağlayan görüntüler bir yıl önce Bangladeş’te konfeksiyon atölyelerinin bulunduğu bir binanın çökmesiyle hayatını kaybeden yüzlerce insanı da hatırlatıyor. Bu tarih hafızalara kazınsın ve iş kazaları önlensin diye Moda Devrimi Organizasyonu’nun sürdürdüğü aksiyon sorumluluğa çağırıyor.

Geçen sene hemen bu tarihlerde, Bangladeş’in başkenti Dakka’da konfeksiyon atölyelerinin bulunduğu kötü inşa edilmiş bir binanın çökmesi sonucu yaklaşık 1140 kişi hayatını kaybetmişti.

O dönemlerde polis yetkilileri, bina sahiplerinin, çatlaklar nedeniyle binaya işçi alınmaması yönündeki uyarıları gözardı ettiklerini açıklamıştı.

Çökmeden sadece bir gün önce duvarlarda oluşan çatlaklar nedeniyle bina boşaltılmış, ama sonra işçiler yine binaya sokulmuştu. Aralarında binanın sahibinin de bulunduğu bazı kişiler gözaltına alınmış ve ölüme sebebiyet vermekle suçlanmıştı.

24 Nisan 2013’te Bangladeş’in başkenti Dakka’da çöken sekiz katlı Rana Plaza’da, çöküş sırasında kaç kişinin olduğu bilinmiyordu. Yetkililer çökme sonucu 2 bin 500 kişinin yaralandığını, 2 bin 437 kişinin de kurtarıldığını açıklamıştı.

Bangladeş dünyanın en büyük tekstil endüstrilerinden birine sahip. Ülke çapındaki atölyelerde büyük Batılı giyim markalarına (Inditex (Zara, Bershka & Co.), Mango, Primark ve Walmart vb.) dünyadaki ortalamadan düşük maliyetle üretim yapılıyor.

Bu kadar çok sayıda insanın ölümüne malolan kazayla ilgili, aralarında IndustriALL ve Ethical Fashion Forum gibi kurumların da bulunduğu Fashion Revolution Organizasyonu, Rana Plaza’da ölenlerin anısına, şeffaf ve adil üretim için aksiyon alıyor.

Bu aksiyon kömür madenlerinde tekinsiz ve ağır şartlarda yaşamı pahasına çalışan işçilerimizle ilgili örnek teşkil etsin, hepimizi sorumluluğa teşvik etsin diye siz okuyucularımızla paylaşıyoruz.

Aksiyonu buradan takip edebilirsiniz.

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com