Ziazan, “Diversity in Cannes”dan iki ödülle döndü

Diversity in Cannes Odul Toreni Ziazan - Still 2

Oyuncu Derya Durmaz’ın yazıp yönettiği kısa filmi Ziazan, Diversity in Cannes Kısa Film Yarışması’nda Jüri Ödülü ve İzleyici Ödülü’nü kazandı.

18 Mayıs 2014 Pazar günü Cannes’da verilen Diversity in Cannes Kısa Film Yarışması Ödülleri ana yarışmanın dışında kalan, sinema sektöründe az temsil bulan hikayelerin, farklılıkları temsil eden sinemacı ve filmlerin, film endüstrisinde ön plana çıkarılmasını destekliyor.

Bu yılki resmi seçkisinde 8 film yer alan yarışma, farklılıkları en iyi temsil eden filmleri ödüllendirmenin yanı sıra, sinemacılara filmlerini en iyi şekilde nasıl finanse edecekleri ve dağıtımının nasıl gerçekleşeceği konularında strateji oluşturabilecekleri bir platform sunmayı da hedefliyor. Bu doğrultuda yarışma öncesinde gerçekleştirilen panelin bu seneki konuğu, Oscar ödüllü Precious filminin yapımcısı Lisa Cortes idi.

Ziazan, yapımcı Lisa Cortes’in de aralarında bulunduğu jüri tarafından, “Yönetmenin hayal gücünün film üzerinden hayat bulmasının yanı sıra, ana karakterin hayal gücünün, izleyiciyi yürekten etkileyen bir maceraya dönüşmesi” nedeniyle Jüri Ödülü’ne layık bulundu.

Aynı zamanda İzleyici Ödülü’nü de alan filmi seyirciler, “Ciddi bir meseleyi küçük bir kız çocuğu üzerinden sıcak, samimi ve başarılı bir şekilde işlemesi ve çocuk oyuncu yönetiminin başarısı” nedeniyle ödüle layık buldular.

Çok sevdiği tüpte çikolata kremasından alabilmek için amcasının valizine saklanarak, Ermenistan’dan Türkiye’ye geçmeye çalışan, 4 yaşındaki küçük bir Ermeni kızın hikâyesinin anlatıldığı ve Giyotin Film’in yapımcılığını üstlendiği Ziazan’ın çekimleri geçtiğimiz sene Haziran ayında Erivan’da gerçekleştirildi.

 

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com