“Grafik tasarım hayatımın meselesi”

umut.suduak.portre01 copy

Hem serbest tasarımcı, hem de MSGSÜ, GSF, Grafik Tasarım Bölümü’nde araştırma görevlisi olarak çalışan, Uluslararası Grafik Tasarım Dernekleri Konseyi (ICOGRADA) üyesi ve Grafikerler Meslek Kuruluşu Başkanı (GMK) Umut Südüak sorularımızı yanıtladı.

Hikayeniz? Manifestonuz? Meseleniz?

1998 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden mezun olduktan ve iki seneye yakın ajansta çalıştıktan sonra yüksek lisans eğitimi için Londra’ya gittim.

Central Saint Martins’de İletişim Tasarımı üzerine yüksek lisansımı tamamladım. Sonra tekrar İstanbul’a gelip Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladım.

Eğitimci olarak ünversitede çalışırken bir de doktara yapmaya başladım. Aynı zamanda tabii ki serbest grafik tasarımcı olarak da işler yapmaya devam ettim ve halen aynı şekilde hayatıma devam ediyorum. Bunun yanında şu anda GMK, Grafikerler Meslek Kuruluşu başkanlığını sürdürüyorum.

Zaman içerisinde grafik tasarım hayatımın meselesi oldu. Tasarım odaklı olan ve birçok şeyi sorgulayan bir yapı üzerinden şekillenen bir hayat felsefem oluştu. Eğitimci olunca bu durum kaçınılmaz oluyor sanıyorum. Belki bunu biraz ben abartmış da olabilirim…

Zaaflarınız?

Tasarımla ilgili birçok şeyi fazla sorgulayan ve problem peşinde koşan, oldukça takıntılı ve memnuniyetsiz olma hali.

Altını çizmek istedikleriniz?

İnsanların en iyi bildiği işleri yapmalarını ve yaptıkları meslek dışında başka işler hakkında bilirkişilik taslamadıkları bir hayat yaşama hayalindeyim.

En çok vurgulamak istediğim şey, ‘her zaman en iyi bildiğin işi yap ve yoluna devam et’.

İlham nasıl oluyor da oluyor?

Bu sorunun yanıtını ben de henüz bulabilmiş değilim.

Fikir dediğiniz nedir ki?

Tasarımcının bir manyak gibi devamlı onunla yatıp kalktığı, didiştiği, beslendiği ölümsüz bir şey diyebilirim.

Kahramanlarınız?

Trade Gothic, geometrik sistemler, çizgiler.

Hangi müşteri gelsin?

Problemlerini açıkça ifade edebilen ve çözüm önerileri ile karşımda durmayan müşterilere her zaman kapım açık.

Hangi müşteri gelmesin?

Problemleriyle beraber çözüm alternatiflerini de beraberinde getiren ve bunları da bana açıkça söyleyecek cesarette olanlar.

Müşterileriniz?

Aslında uzun vadeli müşterilerim zaman zaman olmakla beraber çok büyük müşterilerle çalışmıyorum. Ama okulda olduğum için bu bağlantıdan dolayı MSGSÜ, MSGSÜ Sürekli Eğitim Merkezi’ni devamlı müşterim konumunda tutabilirim.

Bir de tabii ki Sinop Bienali için ve Avrupa Kültür Derneği için birçok özel proje üretimi ve tasarımı yaptığımı da söylemeliyim.

Genelde söyle bir geriye gidersek bugüne kadar İMA-İstanbul Moda Akademisi, Antalis Kağitçılık, Kadıköy Belediyesi, Caddebostan Kültür Merkezi, Korpus, Ender Baloğlu, Grafist, GMK, BM Suma Çağdaş Sanat Merkezi, Fransız Kültür Merkezi, AGI, AICA Türkiye, Marmarabirlik, Grafik Tasarım Dergisi gibi büyük, küçük müşterilerim oldu.

En sık takip ettiğiniz 5 web sitesi nedir?

Behance, warp.net, magmabooks, youworkforthem, slanted.de.

Sizden sonra kime yer verelim?

Pınar Akkurt

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com