Biberine gazına / Taşına sopasına / Tekmelerin hasına / Eyvallah…

012aa43e14e6d786ed5d2efe5d0899b7

Gezi Direnişi’nin yansımalarının açıkça görüldüğü bir alan da müzik. Direniş sırasında yapılan şarkıların yanı sıra Gezi artık yeni çıkan albümlerde, kliplerde…

Gezi Direniş’inde şarkılar bestelendi, söylendi. Roger Waters’ın 4 Ağustos’ta İTÜ’de verdiği konserde Gezi’de hayatını kaybedenlerin fotoğraflarını duvara yansıtması, Iron Maiden’in 26 Temmuz’da İnönü Stadı’nda verdiği konserde ‘Fear of the Dark’ şarkısını ‘Fear of the Park’ olarak değiştirmesi de unutulmayacaklar arasında.

Konserlerde “Her yer Taksim, her yer direniş” sloganları da eksik olmadı. Madonna, Roger Waters, Joe Satriani, Patti Smith (Üstteki fotoğraf: Mustafa ÖNDER, tafa@mustafaonder.com), Joan Baez gibi dünyaca ünlü isimler de Gezi mesajı yayımladı.

Gezi’nin müziğe yansımaları ise devam etti. Gezi sürecinde yapılan spontane şarkıların yanı sıra yeni çıkan albümlerde de Gezi’nin izleri görülür oldu.

Gezi şarkıları demişken ilk sırayı Duman’ın “Eyvallah” şarkısına vermek gerekir. Gezi’ye yazılmış bir şarkı olmasa da o sıralar yeni albümü “Darmaduman”ın hazırlığında olan grup, albümde yer alacak şarkıyı olaylar başladıktan sonra sosyal medyada paylaştı.

“Biberine gazına/ Taşına sopasına/ Tekmelerin hasına/ Eyvallah eyvallah…” sözlerini içeren şarkı, Gezi’nin fon müziği hâline geldi.

Gezi’nin yeni çıkan albümlere yansımalarının ilk örneklerinden biri de Murder King oldu. Metal gurubu şarkıları Gezi’den önce kaydetmiş olsa da albüm kapağına gaz içinde maskeli birini taşımış. Albüm ise “Bu daha başlangıç” introsuyla başlıyor, “Mücadeleye devam” ile bitiyor.

Yok Öyle Karalı Şeyler grubu da “Bazı Şeyler” şarkısında “Yordu mu tüm bu olanların sorgusu, geçip gidenlerin korkusu, yordu mu?” diyor. Şarkının dip notu ise şöyle: “Bu şarkı Temmuz 2013’de Gezi olayları bize haklı ve sakin olmayı öğrettiği vakitler yazılmıştır.”

Gece grubu yeni albümü “İyi Niyetli Bir Gün”de iki Gezi şarkısına yer vermiş: “Zamanın Ruhu” ve “Uyandım”. “Uyandım”da şöyle diyor grup: “Zalim pek karakterli ah kıyamam/ Ruhunu unutmuş ama olsun öfkesi tastamam.”

Grup Yorum da yeni albümünde yer alan “Yeni Baştan”da, “ Çocuk doyunca güzel, ekmek paylaşınca” diyor.

Albümlere girmeyen şarkılar da var. Maske grubunun Berkin Elvan anısına yaptığı “Rüya”, Elçin Özsoy/Selçuk S. Cingi-‘N’olur Diren’, Cemiyette Pişiyorum-‘Buldozer’, Nazan Öncel-‘Güya’, Hüsnü Arkan-‘Eğilin’, Kardeş Türküler-‘Tencere Tava Havası’… Bazı Gezi temalı klipler ise şöyle: Placebo-‘Rob the Bank’, Mor ve Ötesi-‘Eski Şarkı’, Ringo Jets-‘Spring of War’…

Görsel: Patti Smith Supports the Movement in Turkey!
The Bowery Ballroom, NYC
Photo Copyright ©2013 Mustafa Önder, All Rights Reserved.via

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2021 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com