Gezi ruhu sınır tanımıyor: DirenÇizgiRoman

direncizgi

zeynep diren

Avustralya’da yaşayan, medya ve kültürel çalışmalar alanında çalışan akademisyen Can Yalçınkaya, DirenÇizgiRoman / ResistComics isimli projesiyle karşımızda.

Sydney’de yaşayan Can Yalçınkaya, çizgi roman, mizah, sinema ve popüler müzik alanlarında araştırmalar yapan bir akademisyen. Ayrıca yakın tarihli iki antolojide (Deli Gücük: Zifirname ve Fluid Prejudice) çizgi romanları yayımlandı.

Yalçınkaya, DirenÇizgiRoman / ResistComics isimli çizgi roman projesinde farklı ülkelerden yazar ve çizerleri, Gezi direnişi ekseninde bir araya getiriyor.

#ResistComics adlı İngilizce baskısına destek bulmak için başlatılan Kickstarter, bitmesine 11 gün kala amaçlanan miktara ulaşmış bile. Şimdiyse bu miktarın üstüne çıkmak ve kitabın baskı adedini arttırmayı hedefleyen Yalçınkaya sorularımızı yanıtladı.

DirenÇizgiRoman fikri, projenin oluşumu ve gelişimi nasıl oldu?

#DirenÇizgiRoman/#ResistComics projesi Gezi direnişinin ilk günlerinde, Gezi’nin ortaya koyduğu yaratıcı enerjiden ilham alarak ortaya çıktı. Ayrıca yakın zamanda yayımlanmış Occupy Comics ve benzeri politik çizgi roman antolojilerinden de etkilendik.

İnternet üzerinden haberleşen bir grup yazar, çizer, akademisyen ve eleştirmen bir araya geldik ve ana hatlarıyla projeyi belirledik. Senaryolarımızı Gezi’nin ilk günlerinde yazdık ve çizer arkadaşlarımızla birlikte çalışarak bir sene gibi bir sürede içeriğimizi tamamladık.

Gezi zamanı burada mıydınız?

Gezi sırasında Sydney’deydim. Bu proje biraz da aradaki bu uzaklığın etkisiyle doğdu. Direnişe sokaklarda dahil olamıyorsak, üretimle dahil olalım diye düşündüm.

Sanat eserlerini devrimlerin ve değişimin vazgeçilmez bir unsuru olarak görüyorum. Kültürler ve mekanlar politik eylemlerle olduğu kadar hayal gücüyle de dönüştürülür.

Projeye dahil olan bazı diğer arkadaşlarım da benimle aynı durumdaydı ve dünyanın değişik yerlerinden gelişmelere tanıklık etme durumunda kalmışlardı.

Türkiye’deki gelişmeleri yurtdışından takip etmek nasıl bir duygu?

Biraz buruk bir duygu. Gezi sırasında büyük bir dönüşüm anı yaşandı memlekette ve bunu uzaktan hissetmek tam olarak mümkün olmadı benim açımdan sanırım. Sosyal ve geleneksel medyadan aldığımız bilgiler çeşitli şekillerde kodlanarak bize ulaşıyor, ve bu yüzden doğrudan bir deneyimin yerini her zaman tutmuyor. Öte yandan, eğer Türkiye’de olsaydım, sanırım bu proje için gerekli odak ve konsantrasyona sahip olamazdım.

Kitap projeniz Kickstarter’da aldığı desteklerle hedefe ulaştı gibi görünüyor.

Evet, #ResistComics adlı İngilizce baskımız için başlattığımız Kickstarter, bitmesine 11 gün kala amaçladığımız miktara ulaştı. Şu anda bu miktarın üstüne çıkmayı ve kitabımızın baskı adedini arttırmayı hedefliyoruz. Buradan da bize destek olan herkese teşekkür ederiz.

Bundan sonraki hedefleriniz neler?

Bundan sonra yine bir antoloji projemiz olacak. Hazırlıklarına başladık. Daha geniş kapsamlı bir işe girişmeyi düşünüyoruz, fakat henüz projeyle ilgili bir şeyler söylemek için erken. Bilgi edinmek isteyenler http://www.facebook.com/direncizgiroman veya http://twitter.com/direncizgiroman adreslerinden bizi takip edebilirler.

 

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com