Fotoğraf makinesinin atası Leica 100 yaşında!

Leica-Ausstellung-36-aus-100

Cebimize kadar giren fotoğraf makinesinin atası “Leica” icat edileli 100 yıl oldu. Oskar Barnack isimli Alman mühendisin asırlık mucizesi iyi ki doğmuş.

Leica’nın 100. yılında şirket Wetzlar’daki yeni yerine taşınıyor. Yeni merkez binanın mimarisi Leica ürünlerine benzetilmekle kalmamış, ziyaretçilere de açılarak firmanın tarihini sergileyen fotoğraflarla donatılmış.

Leica Müzesi, fotoğraf stüdyosu ve mağazası, üretim yerlerinin ziyaretçilere açılmasıyla birlikte Eylül 2014’e kadar devam eden bir de 10 x 10 sergisi var ki Leica aşıklarının görmesi gerekir.

Julia Baier, Dominic Nahr, Evgenia Arbugaeva, Thomas Ruff ya da Alec Soth gibi çağdaş fotoğrafçıların, Leica ustalarının işleriyle ilişkilendirdikleri fotoğrafları görülmeye değer.

Örneğin Jing Huang çalışmalarında Henri Cartier-Bresson ile ilişki kurarken, İsviçreli fotoğraf muhabiri ve savaş fotoğrafçısı Dominic Nahr, tıpkı Robert Capa gibi sosyol temalı röportaj fotoğraflarına eğiliyor; Julia Baier ise “Geschwebe” serisinde René Burri ile diyalog kuruyor…

erwittdogsnew

Ayrıca 36 aus 100 (en üstteki fotoğraf) isimli enstalasyonda Leica mitini güçlendiren fotoğrafçılara yer verilmiş. Örneğin Elliott Erwitt’in eşsiz iki köpekli kadın fotoğrafı (1974 – üstte), Robert Capas’ın İspanya İç Savaşı’nda çektiği “Falling Soldier” fotoğrafı veya Alberto Kordas’ın Che Guevara portresi de yer alıyor. Enstalasyon Haziran 2015’e kadar çoğalarak izlenebilecek.

Bütün bunları görmek için Wetzlar‘a gitmek isteyen Leica tutkunları vardır muhakkak ama gidemeyenler için 10 x 10 isimli özel bir sayı çıkartmışlar. Sergiyle ilişkili olan bu sayının haricinde 100 Sene Leica isimli bir başka özel sayı Oskar Barnack’ın yaşamına adanmış…

 

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com