Çocuk istismarına savaş açan filme ödül!

grand prix for good

Cannes Lions’da Sosyal Kategori’de “Grand Prix for Good” ödülüne layık bulunan Lemz Amsterdam’ın Terre des Hommes Hollanda için hazırladığı “Sweetie” kampanyası, özellikle Filipinler’de ayyuka çıkan pedofili sorununa esaslı bir çözüm getiriyor.

Geçtiğimiz yıl Terre des Hommes adlı çocuk hakları derneği 10 hafta boyunca Amsterdam’dan gizli bir operasyon yürüterek internetteki çocuk istismarcılarının peşine düştü. Araştırmacılar önce 10 yaşında ‘Sweetie’ adında Filipinli sanal bir kız karakteri yarattı ve internetteki sohbet odalarına girdi.

Bu sanal karakteri gerçek sanarak iletişime geçen 20 bin erkekten bini para teklifinde bulundu. Dernek ise bu kişilerin kimlik bilgilerini polise teslim etti.

Sanal ortamda geliştirilen üç boyutlu bir fotoğraftan ibaret olan Sweetie’nin kıyafetlerini çıkarması için para teklif eden bin kişiden 254’ü Amerikalı, 110’u İngiliz, 103’ü de Hindistanlı.

Terre des Hommes, para ödemeyi teklif eden bin kişiden 34’ünün Türk olduğunu; Türkiye’nin de ülke sıralamasında 65 ülkeden yedinci olduğunu açıkladı. Araştırmacılar zanlıların kimliklerini, aralarında sosyal medya ve Skype profilleri de olan kanıtlarla belirledi.

Kampanyanın arkasında geçtiğimiz günlerde Cannes Lions’da Sosyal Kategori’de “Grand Prix for Good” ödülüne layık bulunan Lemz Amsterdam var. Ajansın Terre des Hommes Hollanda için hazırladığı “Sweetie” kampanyası, özellikle Filipinler’de ayyuka çıkan pedofili sorununun kökünü kazıyacak gibi görünüyor.

Terre des Hommes – Sweetie Case film from Lemz on Vimeo.

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2021 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com