Google istemediğiniz kaydınızı artık silmek zorunda!

Free Google Desktop Wallpapers 1

Siz unutabilirsiniz ama internet unutmaz! Böyle biliyorduk ama mahkeme kararıyla Google istenmeyen tüyleri, pardon, istenmeyen bilgileri silecek. 50 bin başvuru iletilmiş bile.

Google’da insanlara ait tüm bilgiler ortalıkta saçılı olmayacak artık. Kişilik ve insan haklarına saldırı niteliği taşıyan linklerin yayınlanmasına itiraz edenler, Google’ın Mayıs ortası umuma açtığı formu doldurarak itiraz dilekçesini yollayabiliyor.

Google’ın konuyla ilgili yayınladığı bildiri şöyle:

Unutulma hakkı ile ilgili olarak verilen Avrupa Birliği Adalet Divanı’nın (ABAD) son kararını nasıl uyguluyorsunuz?

Kısa süre önce Avrupa Birliği Adalet Divanı’nın verdiği karar, Avrupa Birliği’ndeki arama motorları üzerinde kapsamlı sonuçlara sahip. Mahkeme, belirli kullanıcıların, Google gibi arama motorlarından, içinde kendi adlarının geçtiği sorgulara ilişkin sonuçların kaldırmasını isteme hakkına sahip oldukları kararına vardı. Bundan yararlanabilmek için, gösterilen sonuçların yetersiz, alakasız veya lüzumsuz olmaları ya da artık alakalı olmamaları gerekir.

Bu hükmün yayınlandığı 13 Mayıs 2014’ten bu yana, yasalara uygun hareket etmek için hiç durmadan çalışıyoruz. Bu karmaşık bir süreç, çünkü her bir isteği tek tek değerlendirmemiz ve bireyin kendi kişisel verilerini denetleme hakkı ile kamunun bilme ve bilgi dağıtma hakkı arasındaki dengeyi sağlamamız gerekiyor.

Bir kaldırma isteğiniz varsa lütfen bu web formunu doldurun. İsteğinizin bize ulaştığını onaylayan otomatik bir yanıt alacaksınız. Biz de akabinde durumunuzu değerlendireceğiz, ancak şimdiden bu türde çok fazla sayıda istek aldığımız için değerlendirmemiz biraz zaman alabilir. İsteğinizi değerlendirirken, sonuçların özel hayatınızla ilgili zaman aşımına uğramış bilgi içerip içermediğine bakacağız. Aynı zamanda, bilgilerin arama sonuçlarımızda kalmasında bir kamu yararı olup olmadığını, örneğin, mali dolandırıcılığa, görevi kötüye kullanmaya, adli suç kayıtlarına veya bir hükümet görevlisi (seçilmiş veya seçilmemiş) olarak kamu görevinize ilişkin olup olmadığını da inceleyeceğiz. Bunlar verilmesi zor kararlardır ve özel bir kuruluş olarak sizin durumunuzla ilgili karar vermeye çok uygun bir konumda olmayabiliriz. Kararımıza katılmıyorsanız bölgenizdeki DPA ile bağlantı kurabilirsiniz.

Nasıl bir yaklaşım sergileyeceğimiz daha da netleştiğinde, önümüzdeki aylarda veri koruma yetkili makamları ve diğerleri ile daha yakın çalışma içine girmeyi umuyoruz. ABAD’ın kararı, arama motorları için önemli bir değişiklik teşkil etmektedir. Etkisinin nasıl olacağı konusunda endişelerimiz olmakla birlikte Mahkeme’nin kararına saygı göstermenin önemli olduğunu düşünüyoruz ve yasaya uygun bir süreç belirlemek için yoğun bir şekilde çalışıyoruz.

Bir ad için arama yaptığınızda, sonuçların, Avrupa’daki veri koruma yasası uyarınca değiştirilmiş olabileceğini belirten bir uyarı görebilirsiniz. Avrupa’da bu uyarıyı, bir kullanıcının, yalnızca bir kaldırma işleminden etkilenmiş sayfaları değil, çoğunlukla adları araması durumunda gösteririz…

Daha fazlası için tıklayın!

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com