“İnanılmaz olan tesadüflere inanırım”

jasmine deporta

Sanatçı Söyleşileri‘mizde bu hafta Jasmine Deporta var. İtalya’nın kuzeyindeki yeryüzü cenetti Güney Tirol temelli Deporta, Sofasafari isimli projesiyle geçtiğimiz haftalarda internette büyük ses getirdi. Bizim de kayıtsız kalamadığımız fotoğrafçı sorularımızı yanıtladı. 

1989 doğumlu Jasmine Deporta’nın Some Magazine için (tapon) bir Alman mobilya evinde çektiği fotoğraf serisi Sofasafari, (görseller en altta) bugüne kadar yaptığı bütün işlerini neredeyse gölgede bıraktı; gerek blogger’ların gerekse Huffington Post gibi gazetelerin dikkatini çekti. Ve de benim.

İlk yazışmamızdan ve dergimizi inceledikten sonra, memnuniyetle sorularımızı yanıtlayan fotoğrafçının söylediklerini zevkle okumanız dileğiyle…

Bize Some Magazine için çektiğiniz “Sofasafari” serisinden biraz bahseder misiniz?

“Sofa Safari” serisi Some Magazine’in “Home” temalı yeni sayısı için geliştirdiğim bir proje. Dergi, ev, yani yuva fikrini, evde olma düşüncesini gözden geçirtiyor. Mobilya mağazası da gelen müşterilere ev kurgusu içinde mobilya satan bir yer. Ben de seriyi son derece tipik ve demode bir mağazada çektim.

60 yaş üstü müşteri profiline sahip bu mağazadaki mobilyaların renkleri ilgimi çekti. Fikir modellerin üstlerindeki kıyafetlerle aynı renklerdeki farklı mobilyaların yan yana gelmeleri ve bir tür kamuflaj efekti yaratmaktı.

Motivasyonunuz neydi?

Motivasyonum elbette iyi bir seri üretmek ve vizyonumu bu tema üzerinden negatif filme çekerek göstermekti.

En çok canınızı sıkan şey nedir? En çok sevindiren şey nedir?

Saygısız insanlar – Sevgi.

Neden korkmalıyız?

Sanırım kendimizden.

Gündelik hayatta kültürü nasıl tüketiyorsunuz? Belirli bir rutininiz var mı?

Çoğunlukla sinemada veya evde film seyrederek ve de son zamanlarda ne yazık ki çok fazla kitap okumayarak ama çok fazla işime odaklanarak. Ayrıca sürekli insanlarla alışveriş halinde olarak, sergiler, etkinlikler ve geçici alanlarda farklı kültürel projeler üreterek..

İnsanların en çok anlamalarını isteğiniz şey nedir, neden?

Sevgi.

Değer nedir, para nedir?

Değer iyi bir yemek, sevdiklerinle zaman geçirmek, seyahat etmek, uyumaya zaman ayırmak ve kitap okumak. Para ise bazen hayatı kolaylaştıran bir kağıt parçası.

Hangi konuda fikir değiştirdiniz, neden?

Doğduğum yerle ilgili. 18 yaşıma kadar oranın dünyanın en berbat yeri olduğunu düşündürdüm. Sanki üzerime kilit vurulmuş ve şehir hayatından çok uzaktaymışım gibi gelirdi. Bir sabah uyanıp uzaklara kaçmak istiyordum ve de nitekim okumak için Berlin’e gittim. İki yıl sonra geri döndüm ve eğitimimi burada devam ettirdim.

Şimdilerde böyle bir yerde doğmuş ve yaşıyor olduğum için dünyanın en şanslı insanı olduğumu düşünüyorum. Birkaç gün uzaklaşıp geri döndüğümde her şey iyi ve harika görünüyor.

Sınırı geçtikten ve dağları görmeye başladıtan sonra beni kucakladıkları ve korudukları hissine kapılıyorum. Gerçekten Güney Tirol ile aramda bağlar var; insanlarıyla, doğasıyla, dağlarıyla… Bunu algılamam için biraz zamana ihtiyacım oldu, o kadar.

En tehlikeli fikriniz neydi/nedir?

Dokuz yaşında bize gelen misafirlerin çocuklarıyla saklambaç oynarken 3. kattan yere düştüm. Oynadığımız alan dar olduğu için saklanabilecek tek yer pencereyle boşluk araşındaki yer gibi görünmüştü. İki kolum ve kalçam kırıldı.

Doğru olduğunu kanıtlayamayacağınız inancınız nedir?

İnanılmaz olan tesadüflere inanırım.

İnternet düşünme şeklinizi ne yönde etkiledi?

Ben neredeyse internet ile büyüdüm. Dolayısıyla bana tamamen doğal görünüyor. Yani düşünme şeklimi değiştirdiğini sanmıyorum ama etkilediğine kesinlikle inanıyorum.

123671112

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2021 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com