LGBT madencileri kurtarabilir mi?

Pride directed by Mathew Warchus Pride film still

1984 Margaret Thatcher  İngilteresi. Madenciler grevde. Onları destekleyen iki karşıt cephe; gay ve lezbiyen aktivistler ve “cemaat”… Cannes’daki The Directors’ Fortnight’ta gösterilen, müthiş hikayesi ve oyuncu kadrosuyla ilgi çeken “Pride”ın ilk fragmanı yayınlandı.

Cannes Film Festivali’nde 1969’dan beri düzenlenen, bağımsız filmlerin yer aldığı yan etkinlik The Directors’ Fortnight’ta, her yıl dünyanın dört bir köşesinden belgeseller, kısa filmler ve tabii ki uzun metraj sinema filmleri gösteriliyor.

Bu yıl etkinliğin kapanış gecesinde gösterilen dönem komedisi “Pride” Eylül’de Avrupa’da gösterime giriyor. Gerçek bir hikayeye dayanan film, hala güncelliğini koruyan konulara 1984 Margaret Thatcher İngilteresi’nden bakıyor. Film, aynı soruna çözüm bulmak isteyen farklı cemaatlerin çatışması olarak da özetlenebilir.

Londra’daki Gay Pride yürüyüşünde grevdeki madenci ailelerini destekleme kararı alan bir grup gay ve lezbiyen aktivistin yaşadığı problemler, tiyatro kökenli Matthew Warchus yönetmenliğinde, üstün bir oyuncu kadrosu tarafından hicvediliyor:

Bill Nighy, Adrew Scott, Imelda Staunton, Dominic West, Joseph Gilgun, Paddy Considine, George MacKay, Ben Schnetzer, Sophie Evans, Jessie Cave, Freddie Fox, Faye Marsay, Adrian Palmer, Lasco Atkins ve Shane Salter…

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com