“Web siteleri deredeki taşlar gibi”

pinarita

Renkleri seviyor. Hem de çok. Rengin, insanın ruh haline, hayatı algılama biçimine etkisinin büyük olduğunu düşünüyor. 1978 İstanbul doğumlu çok yönlü tasarımcı Pınar Akkurt “Haftanın Yerli Tasarım Ajansı”nın yeni konuğu.

Basit, çok bilindik malzemelerle, alışılmadık, yeni formlar üretmeye çalışıyor. Form ve üçüncü boyut konusuna da en az renk meselesine yorduğu kadar kafa yoruyor… Elleriyle birşeyler yapmayı, deneyerek bulmayı, öğrenmeyi seviyor. Bazen tam ne olacağını bilmeden eline alıp oynamaya başlıyor. Belki de bu yüzden ‘Nasıl yapılır’ videolarını seyretmeye de bayılıyor…

“İçin için, ne yaparsam yapayım, biri gördüğünde, eline aldığında bir şey hissetsin istiyorum. Ama iyi bir şey. İnsanlar, gülsünler isterim, gördüklerine sevinsinler, düşünsünler, beğensinler, takdir etsinler…” diyen tasarımcı Pınar Akkurt sorularımızı yanıtladı.

Hikayeniz? Manifestonuz? Meseleniz?

Mimar Sinan’da grafik tasarım okudum. Bugüne kadar ara ara serbest, ara ara birileriyle çalıştım. Şimdi yine tek başımayım.

Tasarımı endüstriyel, grafik, üç ya da iki boyutlu olarak ayırmıyorum. Her şey tasarlanabilir ve ben tasarımcı olarak herşeyi tasarlayabilmeliyim diye düşünüyorum ve öyle çalışıyorum.

Hal böyle olunca da malzeme ve kaçınılmaz olarak değişik üretim teknikleri, süreçleri çok ilgimi çekiyor. Benim için, çözümün şekillendirilmesinde malzeme ve süreç fikir kadar önemli.

Zaaflarınız?

Burada paylaşabileceğim bir zaafım yok.

Altını çizmek istedikleriniz?

İnsanların kendi bakış açılarını mutlak birer gerçekmiş gibi dayatmamaları gerektiğine inanıyorum. Ne tasarımda, ne de hayatta.

İlham nasıl oluyor da oluyor?

Genelde malzeme yol gösteriyor.

Fikir dediğiniz nedir ki?

İhtiyaç ve çözüm arasında bir bağlantı, bir başka bakış açısı.

Kahramanlarınız?

Kahramanlarım yok. Hiç olmadı. Bazen hayata bakışıyla / yaptığıyla / ürettiğiyle beni kendine hayran bırakan insanlar oluyor.

Hangi müşteri gelsin?

Açık fikirli.

Hangi müşteri gelmesin?

Sabit fikirli.

Müşterileriniz?

Bu sıralar tek sürekli müşterim, ideal müşteri diyebileceğim Karaköy Lokantası. Bunun dışında tek başıma çalışmaya başladığımdan beri yaptığım işlerin çoğu şirketlerden ziyade şahıslar için ve çoğunlukla tek kerelik işlerdi.

En sık takip ettiğiniz 5 web sitesi nedir?

Web sitelerini sürekli takip edilebilecek şeyler gibi göremiyorum, deredeki başka taşlara sıçramama yarayan taşlar muamelesi yapıyorum ve nadiren geri dönüyorum.

Sizden sonra kime yer verelim?

Meriç Kara.

http://pinarita.com/

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com