“Tasarımda fikir çözümün düşmanıdır”

Processed with VSCOcam with c1 preset

2009’da Londra’da temelleri atılan, 2011’den beri İstanbul’da faaliyet gösteren grafik tasarım stüdyosu Future Anecdotes Istanbul (FAI) daha ziyade kültür ve sanat kurumları ile işbirlikleri yapıyor. Kurucusu Aslı Altay, Haftanın Yerli Tasarım Ajansı’nın sorularını yanıtladı.

Hikayeniz? Manifestonuz? Meseleniz?

1983’te Ankara’da doğdum. Lisans eğitimimi Bilkent’te tamamladıktan sonra master için Chelsea College of Arts’a, Londra’ya gittim. Orada beraber okuduğumuz bir arkadaşımla şu anda tek başıma yürüttüğüm tasarım ofisini kurduk. Genel olarak kültür ve sanat kurumları ile yayın ve sergi projeleri üzerine çalışıyoruz.

Türkçe’de “çalışmak” fiili hem bir işte çalışmak, hem de öğrenmeye yönelik ders çalışmak, “study” anlamında kullanılır. Her işi hem “work” hem de “study” olarak ele almak benim çok önem verdiğim ve de devam ettirdiğim bir yaklaşım.

Benzer nedenlerle “grafik tasarımcıyım” demek yerine “grafik tasarımla uğraşıyorum” demeyi tercih ediyorum. Hakikaten çok ciddiye alıyorum ve uğraşıyorum da, ama bu ilerde başka konularla da uğraşmayacağım anlamına gelmez.

Zaaflarınız?

Kendimden ve etrafımdan beklentilerim çok yüksek.

Altını çizmek istedikleriniz?

Bir kitabın nasıl dağıtıldığı, hangi dillerde yayınlandığı ve ne kadara satıldığı, kapakta kullanılan renkten çok daha fazla anlam taşıyabilir. Bu mevzular geleneksel olarak tasarımcının alanına girmese de, bir ortak üretimden söz ediyorsak, form dışında kalan konular üzerine kafa yormaktan korkmamamız gerekir.

Mesleki sıfatların ya da başka insanların beklentileri sınırlarında üretmektense, bu tanımları ve sınırları her gün baştan sorgulamalıyız ve de sorumlu davranmalıyız.

İlham nasıl oluyor da oluyor?

Sabah 6’da kalkmakla ve işin başından kalkmamakla oluyor.

Fikir dediğiniz nedir ki?

“Fikir” tasarım lügatında sık sık karşımıza çıkan “çözüm”’ün düşmanıdır. Başı sonu belli cümleler kurmak yerine soru sormakla ilgilenir, düşünmeye teşvik eder.

Kahramanlarınız?

“Kahraman” biraz fazla erkeksi bir sıfat, ancak çok sayıda hayran olduğum ve beni şekillendirmiş tanıdığım/tanımadığım insan var hayatımda; ailem, arkadaşlarım, Perec, Le Guin, Miyazaki, Tanpınar, Defoe, Bronte, Duchamp, Ballard, Hannon diye uzar gider.

Hangi müşteri gelsin?

Yaptıklarına, yapacaklarına hayranlık duyduklarım gelsin. Dünyaya bir katkıda bulunmak isteyenler, söyleyecek bir çift lafı olanlar, meraklılar gelsin. Bir de tabii bizim yaptıklarımız ve yapış biçimimizle ilgili fikir sahibi olanları ve bundan heyecan duyanları da her zaman bekleriz.

Oturup karşılıklı yemek yemek isteyebileceğimiz insanlarla çalışma fırsatı bulduğumuz için çok şanslıyız açıkçası.

Hangi müşteri gelmesin?

Kendini müşteri olarak tanımlayanlar gelmesin. Ben müşteri sözcüğünden hiç hoşlanmam ve de kullanmam, yaptığım işi de bir servis ya da hizmet değil, bir işbirliği olarak görüyorum.

Müşterileriniz?

İşbirliği yaptığımız kurum ve kişileri listelemeye başladım, buradan bakabilirsiniz.

futureanecdotes.com 

En sık takip ettiğiniz 5 web sitesi nedir?

Pitchfork, Ubuweb, 5harfliler, Guardian, TDK

Sizden sonra kime yer verelim?

Baran Baran.

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com