“Güneydoğu’daki çocuklar benim kahramanlarım”

gamze yalcin

Farklı disiplinlerde işler üreten, her bir projede karşısına çıkan hikayelerden ilham alan konsept tasarımcısı, illüstratör ve iç mimar Gamze Yalçın Haftanın Yerli Tasarım Ajansı’nın sorularını yanıtladı.

Hikayeniz? Manifestonuz? Meseleniz?

2010 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İç Mimarlık Bölümü’nden mezun oldum. Hemen peşinden İsviçre merkezli ‘The Do School’ vakfı işbirliğinde Filipinler’de geçirdiğim altı ayın sonunda illüstrasyon yapmaya karar verdim.

İç mekan projeleri için illüstrasyon kurguları tasarlayıp uyguluyorum. Bu da beni yepyeni hikayelerin keşfine çıkarıyor.

2012’de gerçekleştirdiğim Bhutan seyahatimde aldığım ilhamlar bir sergi projesine dönüştü. 2013’de bu proje kapsamında Eindhoven ve Maastricht şehrinde gerçekleşen üç sergiden sonra bir stüdyo arayışına girdim ve Karaköy’deki Sumahan’a aşık oldum. O gün bugündür çalışmalarımı Sumahan’da kurduğum stüdyomda sürdürüyorum…

Zaaflarınız?

Resim ve illüstrasyon dünyası, doğa, tropikal kurgular, bulutlar ve mutlu topluluklar.

Altını çizmek istedikleriniz?

Özgürlük, hepsi bu.

İlham nasıl oluyor da oluyor?

İlham aşk gibi bir anda kimyanıza yayılıyor, sizi alıyor, götürüyor. Sonra yepyeni kurgularla günlük yaşama geri bırakıyor. Mesele kişinin neyle, ne ölçüde, nasıl ilham alacağındaki süreçte gizli. Ne yaptığımızdan öte, süreci nasıl yaşadığımız, keyfini nasıl çıkardığımızla ilgileniyorum. Ancak o doğrultuda daha mutlu bir dünya, daha mutlu sonuçlar alacağımı düşünüyorum.

Fikir dediğiniz nedir ki?

Fikir anı yakalamaktır; peşine düşmek, silkinmek, uyanmak, yarına bir adım daha yakın olmak…

Kahramanlarınız?

Çocuklar. En büyük ilham kaynağım çocukların dünyası. İlk duvar resmimi Filipinler’de Cebu’da çöplük bölgesinin içinde bulunan anaokulu çocukları için yaptım. Bhutan’dan, Nepal’den hala iletişim içinde olduğum çocuklar var. Onlar için yapmak istediğim öyle çok şey var ki!

Geçen yıl Türkiye’nin Doğu ve Güneydoğu’suna yaptığım üç haftalık seyahatimde tanıştığım çocuklarla da görüşüyorum. Yaptığım çalışmaları onlara anlatıp, onların hayallerini dinlemek ve onlara ilham vermek bana yaşam katıyor, onlar benim kahramanlarım.

Hangi müşteri gelsin?

Beni şaşırtan, renklerime ayak uydurabilen, günü kurtarmaktan öte, geleceği kucaklama peşinde olan müşterilere bayılıyorum.

Hangi müşteri gelmesin?

Günübirlik müşteri gelmesin.

Müşterileriniz?

addresistanbul, O Design, La Paz Cafe Bar, The Marmara Bodrum Oteli, KG Mimarlık, ID-Istanbul, Loda, Erensan, Dut, Pap Istanbul, Flatofis, Rock’n Coke Festivali.

En sık takip ettiğiniz 5 web sitesi nedir?

NGO, Behance.

Sizden sonra kime yer verelim?

Tamer Nakışçı.

www.gamzeyalcin.net

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com