Hayat uzun değil, zehir etme!

arkaoda tumblr_inline_n74ilaO99O1scw02h

Müziğe inanıyor, işini iyi yapmanın doğruluğuna ve hayatın sanıldığı kadar uzun olmadığına. Kimse hayatı birbirine zehir etmeden yaşarsa sorun yok. Arkaoda‘nın Ağustos 2014 afiş tasarımıyla dikkatimizi çeken illüstratör Yağız Yılmaz sorularımızı yanıtladı.

En çok canınızı sıkan şey nedir? En çok sevindiren şey nedir?

Pek sıkılmaz benim canım. Bazen üzülüyorum, o kadar. Ama üzülmek de can sıkılması gibi kişinin isteğine bağlı bi’ şey diye düşünüyorum. Beni en çok sevindiren şey patates kızartması ve bira.

Neden korkmalıyız?

Sanırım insan en çok kendinden korkmalı. Onun dışında korkacak pek de bi’ şey yok, etraflıca düşünecek olursak.

Gündelik hayatta kültürü nasıl tüketiyorsunuz? Belirli bir rutininiz var mı?

Sabah kahvesiyle gündemdeki haber başlıklarına göz atar, sosyal medyadaki kültür sanat sayfalarında gezerim. Yine de sıkı bir takipçi diyemem kendim için bu bağlamda. Çevremde sıkı takipçi diyebileceğimiz arkadaşlarım var. Çoğu zaman onlar takip edip paylaşır, ben de sebeplenirim bi’ şekilde.

İnsanların en çok anlamalarını isteğiniz şey nedir, neden?

Hayatın göründüğü kadar uzun olmadığını anlamalarını istiyorum. Çünkü onu birbirlerine zehir ediyorlar.

Değer nedir, para nedir?

Değer, yanında olabildiğince fazla süre geçirmek istediğim şeylerin bütünü. Para araçtır. Karnını doyurmanı ve soğukta üşümemeni sağlar. Bu sayede yaşamını sürdürüp yapmak istediklerini gerçekleştirirsin.

Hangi konuda fikir değiştirdiniz, neden?

Güzel sanatlarda okurken öğrenim hayatıma son vermiştim. Çünkü iyi bir çizer/ressam olabilmek için diploma almanız gerekmez. Eğer yetenekliyseniz ve dört sene resim yaparsanız kendinizi dört sene okuyan birinden daha çok geliştirebilirsiniz.

Zaten Türkiye’deki eğitim sistemi üzerine oturup konuşmaya başlarsak, ne benim yazmaya ne de okuyucuların okumaya mecali kalır. Totalde işinizi iyi yapın, gerisi teferruat diyelim.

En tehlikeli fikriniz nedir?

Sivil misin?

Kendinize hangi soruları sorarsınız?

Çok fazla sorgulamıyorum kendimi. Ölmeden önce “iyi yaşadım ha” diyebilmemi sağlayacak her şeyi yapıyorum.

Doğru olduğunu kanıtlayamayacağınız inancınız nedir?

Ortaokula giderken din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenimize tanrıya inanmadığımı söylemiştim. O da bana neye inandığımı sormuştu. Ben de “müziğe inanıyorum” demiştim. Çünkü dili ve türü ne olursa olsun, bir müzik burada dinleyen insana ne hissettiriyorsa, dünyanın öbür ucundaki insana da aynı şeyleri hissettirir.

İnternet düşünme şeklinizi ne yönde etkiledi?

İnternet benim için haberleşme karteli gibi bi’şey aslında. Ama yaptığım işle ilgili olarak onu serbest çağrışım aracı gibi kullanıyorum. Bakıp gördüğüm her şeyin beynimin içerisinde bi’ yerlerde tohumlarını bırakmasına izin veriyorum. Sonra onlar büyüyüp bambaşka bir ağacın bambaşka çiçeklerine dönüşüyorlar.

yagizyilmaz.com

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com