“Jet-lag” sonsuza dek tarih oluyor!

142688_057ea3801dde48c19f15a792e932b8fb

Sürekli kıtalararası seyahat edenlerin en büyük derdi “jet-lag”. Delta Air, Oxford temelli nörobilimci Russell Foster ile geliştirdiği devrim niteliğindeki Photo Shower ile sorunu kökten çözüyor.

Herkes biliyor, uzun uçak yolculukları yorgunluk, isteksizlik, kafa karışıklığı ve uyuklama gibi rahatsızlıklara yol açıyor. Sürekli oturmak, kabin içi havanın kuru ve basıncının düşük olması vücudumuzu derinden etkiliyor.

Bu rahatsızlıkların asıl nedeni “jet-lag” denilen ve vücut saatiyle gidilen yerin saati arasındaki farktan kaynaklanan uyumsuzluk. Etkisi ise, yolculuk yönü ve aradaki farka göre değişiklik gösteriyor.

“Jet-lag”i tarihe gömmeye niyetlenen Photon Shower vücut saatini sıfırlama özelliğine sahip. Yolculuğa çıkacak olan kişi, gideceği yerin uzaklığı, yönü ve süresi gibi bilgileri giriyor ve spektrum spesifik ışığa tabi tutulduğu duşta “jet-lag”den kurtuluyor.

Photon Shower, yatağa dönüşen konforlu koltukların, yumuşak uçak yastıklarının çok ötesinde biyolojik bir çözüm sunuyor ve uçakla seyahat etmenin en önemli sorununu ortadan kaldırıyor.

Dipnot: ABD temelli uçak firması Delta Air Lines’ın Photon Shower tanıtım kampanyasını yürüten Wieden+Kennedy New York, D&AD Awards 2014’te Digital Marketing / Innovative Use of Technology dalında Yellow Pencil’e layık görüldü.

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2021 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com