Gündelik hayatta ırkçılık mı? Evet, sen de yapıyorsun!

stop-think-respect 674462 674472

Biraz sonra izleyeceğiniz filmde siz de kendinizi bulacaksınız. ‘Batı’da bizden daha fazla ırkçılık var, biz öyle değiliz’ mi diyorsunuz? İyi düşünün; başkalarını eleştirmek en kolayı. Ötekileştirmek ve rasizm aynı şey. Çuvaldızı hazır tutun!

Genç bir kadın otobüse biniyor. Boş bir yere doğru ilerlerken, arkasında beliren adam kadına doğru yaklaşarak fısıldıyor: “Sakın göz teması kurma.”

Kadın başını öne eğerek, kendisine yer açan koyu tenli adamın yanındaki boş yere oturmaktan vazgeçiyor.

Ona yaklaşan bir adam gerçekte yok tabii. Kadının kafa sesinin tezahürü. Kafa (ezber) sesi de kadının, koyu tenli “yabancı” adamın yanına oturmasına izin vermiyor. Adamın onu rahatsız edebileceğini, hem zaten bütün yabancıların suça eğilimli olduğunu söylüyor…

Bir başka sahnede, kalifikasyonları uygun olduğu halde, sadece koyu tenli olduğu için iş başvurusunda tereddüte sebep olan genç bir kadın görüyoruz. Mülakat yapan bir başka kadının arkasında beliren kötü adam/ses, ” Ona gerçekten güvenebilir misin” dedirtiyor…

“The Invisible Discriminator/Görünmez Irk Ayırımcısı” isimli film dünyanın pek çok yerinde giderek artan ırkçılığa dikkat çekiyor. Kendini hoşgörülü addeden insanların dahi, farkında olmadan ırkçılık yaptığının, farklı ırktan olanlara tepeden baktığının da altını çiziyor.

Avusturalya temelli anti rasizm organizasyonu “Beyond Blue”nun hazırladığı bu yeni kampanya filmi finalde şunu söylüyor: “Kimse sadece kendisi olduğu için, kendisini çöp gibi hissetmemeli.”

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2021 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com