“‘Ay Teni’ birkaç saniye içinde gelen bir ilhamla aklıma düştü”

TanerCeylan ArtInternational2014 - Paul Kasmin Gallery - Taner Ceylan_Persephone ArtInternational2014_Paul Kasmin Gallery - Taner Ceylan-Cyparissus

Hiper gerçekçi resimleriyle dünyaca tanınan Taner Ceylan, dört yıl aradan sonra yeniden Türkiye’de! Sanatçının “Altın Çağ” serisinden iki yeni eserinin de yer aldığı solo gösterimi, Paul Kasmin Gallery ile birlikte ArtInternational’a geliyor.

26-28 Eylül tarihlerinde Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenecek uluslararası çağdaş sanat fuarı ArtInternational, dünyaca ünlü sanatçıları İstanbul’da buluşturmaya devam ediyor. Bunlardan biri de hiper gerçekçi resimleriyle dünyaca tanınan Taner Ceylan. Dört yıl aradan sonra Türkiye’de ilk kez bir sergiyle karşımıza çıkacak sanatçının yeni işleri Paul Kasmin Gallery’nin standında izlenebilecek.

Fuarda sanatçının geçen yıl New York’ta Paul Kasmin Gallery’de gerçekleşen “Kayıp Resimler” sergisinin ardından başlattığı “Altın Çağ” desen serisinden “Persephone” ve “Cypharissus” adlı işlerini Türkiye’de ilk kez görme fırsatı bulacağız.

Aynı zamanda, sanatçının aynı seri için ürettiği “Ay Teni” ve ilk heykeli “Ay Masalı”nın dünyadaki ilk gösterimi ArtInternational’da yapılacak.

Ceylan’ın yeni resmi “Ay Teni”, “Kayıp Resimler” serisinde olduğu gibi, klasik peyzajların yarım kalan hikâyelerini tamamlamak istemiş.

Sanatçı,  “‘Ay Teni’ birkaç saniye içinde gelen bir ilhamla aklıma düştü. Resim detaylandığında ise çok heyecanlandım; çünkü farkettim ki sanat tarihinde bu anlayış böyle bir konuyla resmedilmemişti hiç. Böylesi yüksek titreşimli erotik bir sahne, klasik bir manzarada ilk kez resmediliyor. Böylesi aşklar ve temasları yazılı olarak okumuşsunuzdur, bilirsiniz, ama böyle klasik bir teknikle resmedilmemiştir” diyor.

Ceylan’ın ilk heykeli

Ceylan’ın sanat hayatındaki ilk heykel olan “Ay Masalı” ise, sanat tarihi boyunca heykelde erkek figürünün temsil biçimlerini ve anlatım sınırlarını sorguluyor.

Sanatçıya göre bu bronz heykelin çıkış noktası, Helenistik dönemden Antony Gormley’e, sanat tarihi içinde erkek bedeninin erotizmin belli sınırları içinde temsil edilmesi ve eksik bırakılmasının kışkırtıcılığı.

Türkiye’nin en prestijli uluslararası çağdaş sanat fuarı ArtInternational’ın ikincisi 26-28 Eylül 2014 tarihlerinde Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek. İstanbul’un geçen yılki en önemli sanat etkinliklerinden biri kabul edilen ArtInternational’a bu yıl 24 ülkeden 80 seçkin galeri ve 400’e yakın sanatçının işi katılacak.

Görseller: Taner Ceylan Fotoğraf: Alp Ülmen

Taner Ceylan Persephone 2012, graphite and charcoal on paper, 39 5/8 x 47 5/8 inches (100.6 x 121 cm) Image courtesy of the artist and Paul Kasmin Gallery // Cyparissus, 2012 graphite and charcoal on paper, 39 5/8 x 47 ½ inches (100.6 x 121 cm). Image courtesy of the artist and Paul Kasmin Gallery.

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com