“Büyük firmaları İstanbul’a kaptırmamak için çok çalışıp çok cazip olmalısınız”

cut1

Haftanın Yerli Tasarım Ajansı’nda bu hafta İzmirli bir grafik tasarımcı var. Macerası mahalle bakkalına küçük yaşta kartvizit tasarlayarak başlayan Remzi Gürsaka, büyük firmaları İstanbul’a kaptırmamak için çok çalışıp çok cazip olmak gerektiğine inanıyor.

Hikayeniz? Manifestonuz? Meseleniz?

Küçük yaşlardan itibaren grafik tasarıma ilgim vardı gibi bilindik sözlerle başlayamayacağım. Benim hikayem biraz farklı. Küçük yaşlardan itibaren ilgilendiğim şeyin grafik tasarım olduğunun farkında değildim.

Lisede bilgisayar programcılığı üzerine eğitim aldım. O yıllarda benden programcılık ile ilgili işler beklenirken, ben mahallemizin bakkalına kartvizit tasarlıyordum. Sonrasında da Görsel İletişim Tasarımı üzerine eğitim aldım ve reklam ajanslarının karmaşık yapısı ile tanıştım.

İzmir’de farklı reklam ajanslarında farklı  tasarım disiplinlerinde görev yaptım ve öğrendim ki İzmir’deki yapı biraz farklı, büyük firmaları İstanbul’a kaptırmamak için çok çalışıp çok çazip olmalısınız.

Sürekli yenilenmeyi seviyorum bu yüzden hayatta farklı fırsatlar yakalamak adına kendi tasarım atölyem Grafiksizi kurup, freelance olarak çalışmaya karar verdim.

Bu süreçte yaptığım işler kendimi tatmin etmemeye başladı ve İzmirli yaratıcı tasarım ajansı US Brainworks ile tanışma fırsatı buldum ve Art Direktör olarak göreve başladım.

US Brainworks, ağırlıklı olarak kobi ve kobi üstü olan kurum ve markalarla çalışıyor, müşterilerine de daha çok strateji odaklı pazarlama iletişimi sunduğu için sanırım, ait olduğum yerde mutluyum.

Zaaflarınız?

Genel olarak yeni olan her şeye zaafım var.

Altını çizmek istedikleriniz?

İnsanlık varolduğundan bu yana, farklı biçimlerde de olsa, tasarımın hayatımızın bir parçası olduğu gerçeğini unutmadan, sürekli daha iyisini  üretmeye odaklanmanın elbet bir gün başarıyı getireceğinin altını çizmek istiyorum.

İlham nasıl oluyor da oluyor?

O anki duygusal yoğunluğun etkili olduğuna inanıyorum. İnsan ruhunun iyi beslenmesinin de önemi vardır elbette ki, belki de Tanrı’nın küçük bir oyunudur.

Fikir dediğiniz nedir ki?

Fikir ekip işidir.

Kahramanlarınız?

Açık söylemek gerekirse, ilk aklıma gelen kişi Atatürk oldu.

Hangi müşteri gelsin?

Hızlı geri dönüş yapan müşteri gelsin.

Hangi müşteri gelmesin?

İyi ya da kötü, yaptığımız işe değer vermeyen müşteri gelmesin.

Müşterileriniz?

Bir US çalışanı olarak Benzersiz tarzı ve lezzetleriyle Bisquitte restoranları, Türkiye’nin önde gelen spor mağazalarından Yalı Spor, Mobil aksesuar devi Ttec, Hugo Boss’tan, CMS Jant’a kadar birçok İzmirli ve İstanbullu marka ile çalışma fırsatı buluyorum.

En sık takip ettiğiniz 5 web sitesi nedir?

Behance, Wikipedia, Pinterest, Adsoftheworld,Vimeo.

Sizden sonra kime yer verelim?

Başarı hikayesini dinlemelisiniz: Mehmet Gözetlik ” http://mehmetgozetlik.com/

 www.remzigursaka.com.tr

 

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com