“Türkiye’nin geleceği konusunda iyimserdim, artık değilim”

Camondo_Stairs

Erdal İnci‘nin klonlanmış figürlerden oluşan videoları şimdilerde tüm dünyanın dikkatini çekiyor. Kusursuz döngü (perfect loop) mantığıyla yaptığı çalışmalarını büyüleyici GIF’lere dönüştüren sanatçı sorularımızı yanıtladı. 

Erdal İnci çoktandır blogunda yayınladığı, festivallere, sergilere taşıdığı GIF’leriyle bilinen bir isim. Örneğin Hollanda Animasyon Festivali’ne bir video yerleştirmesi ile katıldı. İstanbul’da Mamut Art Project’te bazı işleri görülebilir. Bigumigu ve Salon İKSV’nin düzenlediği ‘Yeni Yaratıcılar’ etkinliğinde bir söyleşi gerçekleştirdi. Ankara Galeri Nev’in 30. yıl sergisi ‘Bindokuzyüzseksendört’ de bir işi yer aldı. Fransa’da TRACE(s) festivaline katıldı…

Hareket ve zaman gibi kavramları basit kurallara bağlı kalarak görselleştirmenin yollarını ararken geliştirdiği GIF formatlı video çalışmalarıyla pek çok uluslararası gazete ve dergilerin dikkatini çeken Erdal İnci’nin işleriyle karşılaşınca, niye yalan söyleyelim, adeta büyülendik ve Sanatçı Söyleşileri bölümümüzü ona ayırdık.

Bize işlerinizden ve son çalışmalarınızdan biraz bahseder misiniz?

2009 dan bu yana çalıştığım, klonlanmış figürleri bir çeşit hareketli görüntüye dönüştürdüğüm video serime devam ediyorum. Bu çalışmalarım biçimsel olarak; sabit kadrajda kurgulanmış bir performansın klonlanarak sonsuz döngüye girmesinden oluşuyor.

Tekniğin getirdiği imkanları zorlamaya çalışıyorum. Kamusal alanlar gibi bizler için en gerçek mekanlara, gerçekte var olamayacak, performanslar, gösteriler, kinetik örüntüler veya ışıklandırmalar ekliyorum. Bunlarda zaman doğrusal değil, döngüsel olduğu için filmci mantığıyla değil, fotoğafçı veya ressam mantığıyla düşündüğümü söylebilirim. Karemi, birim elemana indirdiğim hareket ve zaman öğeleriyle süslüyorum.

Motivasyonunuz nedir?

Temelde kendimi ifade etme isteği tabi ki. Yaptığınız şeyin kendinizi ve izleyeni şaşırtabilme ihtimali. Güzel olacağını düşündüğünüz bir şeyi denemenin çok zevkli olması. Yaparken sıkıntılardan soyutlanacak olmanız ve odaklanmanız. Sonucun güzel olacağına dair pozitif düşünceler beni motive eder.

En çok canınızı sıkan şey nedir? En çok sevindiren şey nedir?

En çok canımı sıkan şey hayatın çok karışık oluşu ve bir an düzene girse dahi tekrar karışacağını bilmenin kaçınılmazlığı. Teorilerin pratikte de çalıştığını gördüğüm anda ise seviniyorum.

Neden korkmalıyız?

Klasik olacak ama kendimizden ve hayalgücü yoksunluğundan.

Gündelik hayatta kültürü nasıl tüketiyorsunuz? Belirli bir rutininiz var mı?

Çoğunluk gibi ben de ekran bağımlısıyım. Kendime yakın bulduğum insanların kişisel sayfalarını, paylaştıklarını ve bazı yayınları takip ediyorum. Kafam fazla karıştıysa, klasik herhangi bir şey okuyarak veya dinleyerek bu durumu dengelemeye çalışıyorum.

İnsanların en çok anlamalarını istediğiniz şey nedir, neden?

Hiçbir zaman tam olarak birbirimizi anlamaya muktedir olamayacak olmamız.

Değer nedir, para nedir?

Para uğrunda fazlaca ödün verdiğimiz, bir türlü yetmeyen ve yetmeyecek olan kötü bir alışkanlık.

Hangi konuda fikir değiştirdiniz, neden?

Türkiye ‘nin geleceği konusunda iyimserdim, artık değilim. Nedeni malum.

En tehlikeli fikriniz nedir?

Performanslarımı sakatlanma pahasına, kontrolsüzce yapmak isterdim.

Kendinize hangi soruları sorarsınız?

Neyi, nasıl ve neden yapıyorum?

Doğru olduğunu kanıtlayamayacağınız inancınız nedir?

Gerçekleşen herşeyin kaçınılmaz oluşu ve hiçlik.

İnternet düşünme şeklinizi ne yönde etkiledi?

Şu an kullandığım araçları ve tekniği internetten öğrendim. Malzemeye ve tanıdığı imkanlara göre, düşündüğüme göre, fazlaca değiştirmiştir.

www.behance.net/erdalinci

Badtrip Field Hierapolis_Amphitheatre light_dome Light_flood

Taksim_Spiral_528

 

erdalinci.tumblr.com

 

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com