“Adımlarımı, çekeceğim bir sonraki fotoğrafı merak ederek atıyorum”

_MG_4867-Edit 2

“YAZLIK: Şehirlinin Kolonisi” sergisinde yer alan fotoğraflarıyla gündemde olan Ekin Özbiçer, gerek portreleri gerekse belgesel fotoğraflarıyla izleyeni büyülüyor. “Sanatçı Söyleşileri”mizde bu hafta onu ağırlıyoruz.

Instagram kullanıcılarının gayet iyi bildiği ve takibe aldığı İstanbul temelli fotoğrafçı Ekin Özbiçer (1984), 2007’de Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nden mezun olduktan sonra FAMU’da (Prag) fotoğraf üzerine eğitim aldı ve 2012’de mezun oldu.

O tarihten bu yana çeşitli karma sergilerde işlerini gördüğümüz fotoğrafçının 2013’te çektiği yazlık temalı çalışmalarını bu hafta SALT Beyoğlu‘nda açılan, “YAZLIK: Şehirlinin Kolonisi” sergisinde görebilirsiniz.

Bize geçtiğimiz günlerde SALT Beyoğlu’nda başlayan “Yazlık: Şehirlinin Kolonisi” sergisinde yer alan fotoğraflarınızdan biraz bahseder misiniz?

Geçen yazın bir bölümünü eşimin ailesinin Özdere’deki yazlığında geçirdim. Özdere, ilk sahiplerinin birçoğunun, zamanla başka tatil beldelerini tercih etmesi ve mülklerin el değiştirmesiyle kendine has bir demografiye kavuşmuş, farklı ekonomik ve kültürel sınıflardan gelen insanların bir arada tatil yaptığı bir yer.

Bu çok renklilik beni tahrik etti ve geceleri, ilk günlerde sadece site içinde, ilerleyen günlerde de civardaki diğer beldelerde fotoğraf çekmeye çıktım. Harita genişledikçe ilgimi çeken manzaralar arttı. Terk edilmiş evlerin arasında gezinirken kendimi gece yarısına kadar açık pazar yerlerinin, çok sesli oyuncakların içinde buldum ve ilginç bulduğum her şeyi belgelemeye başladım. Bu seri de bu kişisel merakımın bir ürünü olarak çıkmış oldu.

O fotoğrafları çekerken motivasyonunuz neydi?

Tanımadığım bir yerde kameramla dolanırken çok heyecanlanıyorum. Adımlarımı çekeceğim bir sonraki fotoğrafı merak ederek atıyorum diyebilirim. Bu da beni çok motive ediyor. Bir de bu fotoğrafları çekmeye başladığımda bebeğimiz 6 aylıktı; birçok şeye uzun bir ara verdikten sonra ortaya yeni bir seri çıkıyor olması da beni hayata geri dönmüşüm gibi motive ediyordu.

Yazlık sizin için ne ifade ediyor?

Hiç yazlığımız olmadığı için özendiğim bir sosyalleşme biçimini ifade ediyor.

En çok canınızı sıkan şey nedir? En çok sevindiren şey nedir?

Canımı en çok sıkan şey gelir adaletsizliği ve bunun karşısındaki tepkisizliğimiz. Bu aralar en çok sevindiren şey de 1.5 yaşındaki oğlumuz Alaz’ın sabahları ‘günaydın’ demesi, diyebilmesi.

Neden korkmalıyız?

Ufkumuzu karartan savaş ihtimallerinden.

Gündelik hayatta kültürü nasıl tüketiyorsunuz? Belirli bir rutininiz var mı?

Biraz çaba sarfederek interneti sömürmeye çalışıyorum. Vakit buldukça evde ya da “Başka Sinema”nın seanslarını takip ederek film izliyorum. Açık Radyo‘yu da çok dinliyorum; bana vicdanın sesi gibi geliyor.

İnsanların en çok anlamalarını istediğiniz şey nedir, neden?

Deneyimin sübjektif olduğunu kabul edersek, belki birbirimizi daha kolay tolere ederiz.

Değer nedir, para nedir?

Bunlar, üzerine çok düşündüğüm şeyler; bir iki cümleye indirgeyemedim. Ama parayla aşk nefret ilişkisi yaşadığımı biliyorum.

Hangi konuda fikir değiştirdiniz, neden?

İlkel ve çocukça bir nihilizmi havalı bir şey zannetmekle yanılmışım. Yıllarımı varoluş sorunsallarına ve hayatın anlamsızlığına verdim; şimdi o kara deliğe düşmemem gerektiğine inanıyorum.

En tehlikeli fikriniz nedir?

En tehlikeli fikrimin ne olduğunu bilmeyecek kadar usluymuşum.

Kendinize hangi soruları sorarsınız?

Neyi, ne için yapıyorum ve bu yaptıklarım dışarıdan nasıl algılanıyor?

Doğru olduğunu kanıtlayamayacağınız inancınız nedir?

Kışın daha güzel bir mevsim olduğu.

İnternet düşünme şeklinizi ne yönde etkiledi?

Yaşım itibariyle internetin içinde büyümüş olsam da sosyal medyanın, beni tek başıma ve kendim için yaşadığım bir düşünce dünyasından kalabalıklar içine fırlatmasıyla barışmam çok zaman aldı. Zaman zaman yönümü kaybettim. Ama mesafeyi ortadan kaldırması sayesinde birçok şeyden, özellikle mesleğim adına çokça besleniyorum. İyi ki var.

www.ekinozbicer.com

10a 2 Ekin_Ozbicer4 195101-9822790-4b_jpg 195101-9822934-31a_jpg 195101-9822971-34b_jpg 195101-9827570-_MG_4247_jpg

195101-9822892-24a_jpg

 

 

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2021 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com