’68 Kuşağı’nın efsane ismi Utku Varlık, Bozlu Art Project’de

Bozlu Art Project - Utku Varlik - Fragmanlar  32 -   1998 Bozlu Art Project - Utku Varlik - Fragmanlar - 2013

Bozlu Art Project Nişantaşı, sezonunun ilk sergisini 30 Eylül’de, 1968 Kuşağı’nın efsane isimlerinden, Utku Varlık ile açıyor.

Utku Varlık, Bozlu Art Project  Nişantaşı’nda açacağı solo sergisi için kırk yılı aşkın süredir çalışmalarını sürdürdüğü Paris’ten İstanbul’a geliyor.

“Fragmanlar” isimli solo sergisi çin özel olarak hazırlanan bir belgeselde sanatçının atölyesindeki çalışma ortamını ve kullandığı resim tekniğinin ipuçlarını da görmek mümkün olacak.

Türkiye’de soyut sanatın etkisinin yoğun bir şekilde hissedildiği 1960’lı yıllarda figüratif resmi yeniden gündeme taşıyan, Türk resmine eleştiriyi getiren 1968 Kuşağı’nın önemli temsilcilerinden Utku Varlık, yeni sergisinde, yıllardır sakladığı dosyalardan, rulolara gizlenmiş, başlanmış ancak bitmemiş binlerce detaydan yola çıkıyor.

“Düş giderek resme dönüşüyorsa, resim de sonuçta düş’e dönüşür” diyen Utku Varlık’ın, “Fragmanlar” isimli sergisinde düşlerin kurgusunda yaşanmışlıklar var…

Utku Varlık’ın 30 Eylül’de açılacak olan “Fragmanlar” isimli solo sergisi, 6 Kasım 2014’e kadar Bozlu Art Project Nişantaşı’nda görülebilir.

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com