“Emeğe saygı duymayan müşteri gelmesin”

buyukayi

Matematik, elektronik, otomasyon, endüstriyel tasarım, görsel iletişim tasarımı ve fotoğraf-video gibi alanlarda, kafası çalışan kişilerden oluşan tasarım ofisi Büyük Ayı‘nın kurucu ortaklarından Özgür Atmaca “Haftanın Yerli Tasarım Ajansı”nın sorularını yanıtladı.

Hikayeniz, Manifestonuz, Meseleniz?

Hikayenin girişi 2008 yılına dayansa da gelişme kısmı 2012 yılında Karaköy’de buldukları 4 katlı binanın tadilatına girişmeleriyle ivme kazandı. Bir süre tuğla, kum, çimento ve renderlar arasında gidip geldikten sonra nihayetinde uzun süredir ihtiyacımız olan mekanı yaratabildik.

Stüdyo, atölye ve ofis katlarından oluşan bu alanı daha verimli kullanmak ve paylaşmak adına şu an çeşitli projeler, atölyeler ve etkinliklere ev sahipliği yapıyoruz. Yeni insanlar tanımak, yeni fikirler dinlemek ve birlikte projeler geliştirebileceğimiz bir alan bizi sürekli heyecanlı tutuyor.

Büyük Ayı’da günler genellikle sensörler, strüktürler, kesip biçmeler, ticari işler ve ar-ge çalışmaları ile geçiyor. Ürettiğimiz her proje birbirinden bağımsız dinamikler barındırdığından ekip de farklı disiplinlerden geliyor. Matematik, elektronik, otomasyon, endüstriyel tasarım, görsel iletişim tasarımı ve fotoğraf-video gibi alanlarda, kafası çalışan kişilerden oluşuyor. Bu da bize proje geliştirme kısmında işi farklı perspektiflerden görebilme yetisi kazandırıyor.

Son zamanlarda giyilebilir teknolojiler, nesnelerin interneti (IoT), etkileşimli/akıllı mekanlar üzerine çalışıyoruz. Kavramlar ne yazık ki ülkemiz için erken gözükse de biz elimizden geldiğince sunumlarımızı dijital ortamdan ziyade fiziksel prototiplerle deneyimletiyoruz.

Kısaca; “People make decisions based on experiences” diyebiliriz.

Zaaflarınız?

Bütçe bağımsız detay düşkünlüğümüz.

Altını çizmek istedikleriniz?

İdealler, fonksiyonlar ve tutarlılık uğruna verdiğimiz kavgalar.

İlham nasıl oluyor da oluyor?

İmgelerin tetiklediği mental bir aksiyonla oluyor.

Fikir dediğiniz nedir ki?

Deneyimlendiğinde içinizde bir şeyleri harekete geçiren duygular bütünü.

Kahramanlarınız?

Kodiak Ayıları.

Hangi müşteri gelsin?

Dinleyen müşteri gelsin.

Hangi müşteri gelmesin?

Emeğe saygı duymayan müşteri gelmesin.

Müşterileriniz?

Sabit müşterilerimiz yok, proje bazlı çalışıyoruz. Şu ana kadar iş ürettiğimiz ticari birçok markanın yanı sıra çeşitli galeriler, yönetmenler, mimarlar ve ajanslar bulunuyor.

Sizden sonra kime yer verelim?

Volkan Ölmez sevdiğimiz bir arkadaşımız.

www.buyukayi.com

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2021 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com