“Rezil toplantılar geçirebilir yine de harika işler yaratabilirsiniz”

IMG_0720

26. Kristal Elma Festivali’nde salonları dolduran seminerlerden biri Bringing Back The Magic isimli, Robert Senior’un (Saatchi & Saatchi EMEA CEO’su) festivalle aynı başlığı taşıyan semineriydi. İşte özeti..

Festival moderatörü M. Serdar Kuzuloğlu’nun açış konuşmasından sonra sözü alan Robert Senior’un yüksek tansiyonlu konuşma uslubuyla günümüz reklamcısının ihtiyaç duyduğu şeylerin bir sihirbazın özelliklerinde yattığını söylemesi de ilgi çekiciydi.

Bir sihirbaz gibi çevik, hiçbir ayrıntıyı gözden kaçırmayan ve ikna gücü olan reklamcıydı tarif ettiği. O reklamcıydı, büyüyü geri getirecek, IQ, EQ (Duygusal Zeka), TQ (Teknolojik Zeka) ve de BQ denen naneyi ters yüz edecek olan. BQ da ne diyecek olursanız, “BLOODY QUICK!”

Magic yani büyünün kelime karşılığı belli durumlarda her ne kadar ilüzyon yaratmak olsa da, Robert Senior’un tercümesiyle yaratmak, dönüştürmek, harekete geçmekti. Ayrıca bilmemek ve bilmediğini söylemek ayıp değildi. Bilmediğini söyledikçe, deneyime ve deneyimlemeye daha çok yaklaşılıyordu. Hatta asıl büyü ya da sihir belki de orada başlıyordu.

Bir de şu muhteşem yalanlar; herkesin birbirine söylediği. Harika işler, harika geçen toplantılar ve bütün bu yalanlar. Senior’a göre öyle bir şey yoktu. Rezil toplantılar geçirebilir ve yine de harika işler yaratabilirdiniz.

Ona göre bütün bunlar reklam sektörünün yaratıcılarının kuvvetle asılması gereken hususlardı. Teknolojik imkanlar işe yarasa da kimi zaman işte bu büyünün kaçmasına sebep olabiliyordu. Bu anlamda işaret ettiği ve gösterdiği örnekler de salonu dolduran meraklı kalabalığın sanki hislerine tercüman oluveriyordu.

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2021 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com