“İnsanlar alıntılar yerine kendi söylediklerinin altını çizsin”

selffotophoto-23b

2008’de 1000 Volt Design ekibinde de bulunan Meriç Kara, tasarımın her alanında yarattığı işlerle çok uzun süredir takip ve merak ettiğimiz, işlerine hayranlık duyduğumuz bir isim. Elinin değdiği her projeye kendine has ruh ve zeka kazandırmasını iyi bilen tasarımcı/sanatçı sorularımızı yanıtladı.

Hikayeniz? Manifestonuz? Meseleniz?

2001 ODTÜ ENTAS, 2002 Domus Academy, 2005 FABRICA – Benetton çıkışlıyım. 2003’ten beri aktif olarak kendi tasarımlarımı yapıyorum. Yurtiçi ve yurtdışı sergilere katılıyorum.

2006’da Istanbul’a geldim, 2009’dan beri kendi şirketim var, arada bazı şirketlerde çalıştım, ortak projeler yaptım. Ortak projeler yapmak ayrıca çok sevdiğim bir şey; hem aynı hem farklı disiplinlerle. Her seferinde farklı proje yapmak en sevdiklerimden; yeni bir başlangıç oldukça heyecanlı.

Bunlar dışında bir ara Size dergisinde tasarım editörlüğü yaptım. Tasarımla ilgili yazılar yazıyorum ara ara, Bilgi Mimarlık Fakültesi’nde seçmeli ders veriyorum.

Manifesto? Tasarımda:  ‘Kısa kes’- aksi gerekmiyorsa.

Meselem? Asıl meseleyi görmek lazım :) Konseptler, trikler ve sorular oyun alanım.

 Zaaflarınız?

Haksızlığa katlanamıyorum.

Objelere fena zaafım var, içinde biraz düşünce kırıntısı, bi tatlılık varsa aklımdan çıkmıyor: oyuncaklar, kibritler, kırtasiye malzemeleri, defterler mesela mmm…

Bir kaç tane var obje kutum, ara ara ziyaret diyorum.

Altını çizmek istedikleriniz?

Özellikle etrafta insanlara göstermek istediğim cok şey var, ‘bak’ demek gibi çizmek – işaretlemek isterdim, bazıları an- zor olan o.

Ve de alıntılar yerine kendi söylediklerinin altını çizsin insanlar istiyorum, onları yazsınlar çizgili çizgili.

Kendimizi çok engelliyoruz, bi açılmak, özgürleşmek, hatadan korkmamak lazım, yapmak lazım. Bunu şu anda kendime söylüyorum aslında.

İlham nasıl oluyor da oluyor?

Kurcalamak ve almaya açık olmak, sormak, çağırmak gerekiyor. Bir konuyu merkezleyince daha kolay bir çekim oluyor. Biraz yem atıp beklemek gerekiyor, kağıt kalem burada çok toparlayıcı.

Fikir dediğiniz nedir ki?

Çarpıcı, heyecanlandırıcı, kafa çalıştırıcı, araması – bulması eğlenceli olan iyi bir atıştırmalık, bir veya birçok kişilik üstelik.

Kahramanlarınız?

Radiohead demişti ‘I’m your superhero’; o olsun.

Hangi müşteri gelsin?

Beraber paslaşabileceğimiz harika olur. Ve briefi sağlam!

Hangi müşteri gelmesin?

Müdehalede kendini durduramayan, e ve ne istediğini bilmeyen!

Müşterileriniz?

Proje bazlı olarak: Paola C., Suck UK, Sisley, Benetton, Yapi Kredi Akademi, Teğet Mimarlık, İstanbul Modern, Vitra’ya tasarımlar yaptım.

Reklam ajanslarıyla promosyon ürünler, müze dükkanları, ve tasarım mağazalarıyla çalıştım ve kendim: kendi projelerimi de yapiyorum sergi için veya ürün olarak.

En sık takip ettiğiniz 5 web sitesi nedir?

Facebook dememek imkansız; eskiden takip ettiğimiz tasarım blogları da artık facebook’ta daha aktif. Pinterest, Dezeen, Archdaily, Wikipedia…

Sizden sonra kime yer verelim?

Nermin Er.

www.merickara.com

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com