“Her şey burada kalacak. Tadını çıkartalım”

Photo

Plastik sanatlar bölümünü bitirdikten sonra resim, fotoğraf ve sinema alanlarında çalışmalarını sürdüren Baran Tokmakoğlu’nun dün Çok Çok Galeri’de açılan Think Nothing sergisinde yer alan fotoğlar, hayvan ve insan uzuvlarını manipülasyonla bir araya getirip yeni bir beden yaratıyor. Sanatçı sorularımızı yanıtladı.

Bize dün başlayan “Think Nothing” sergisinden biraz bahseder misiniz?

Foto manipülasyon tekniği ile çeşitli hayvan kafaları kullanılarak hazırlanmış fotoğraflardan oluşan bir sergi. Kesinlikle görülmesi gereken bir sergi olma özelliğinden bir nebze uzak, değişiklik olsun kafamız rahatlasın edasıyla gezilebilecek bir sergi. Keyifli olacak gibime geliyor..

Sergiye hazırlanırken motivasyonununuz neydi?

Serginin küratörü ve yakın zaman içinde tanışıp kaynaştığımız Volkan Doğar’ın tebessüm dolu konuşmaları, kişisel sergi için ikna edici sohbeti, içtenliği…

Uzun zamandır arkadaş çevremin ‘Hayvan kafalı işlerin orjinallerini görmek istiyoruz, basılı hallerini merak ediyoruz.. Ee hadi ağbi’ leri..

Elishka Ku’nun retouch zamanlarında hazırladığı pekmezli şahane kahveleri ve kendisi. Olmazsa olmaz müzikler…

En çok canınızı sıkan şey nedir? En çok sevindiren şey nedir?

Dünyanın ve içinde bulunduğumuz ülkenin durumu ciddi anlamda can sıkıcı. Feragat etmekten korkmamız ve bir şeyleri birlikte değiştirebilme kuvvetimiz varken, inançsızlığımızdan ötürü (yahut sindirildiğimizden) eylemde bulunmamamız canımı ciddi ölçüde sıkar. Rakı sofrasında kurtarılan dünyalar gibi. Sizin de canını sıkmıyor mu bu durum?

En çok sevindiren şey ise bir gün hepsinin değişecek olması. Ne de olsa bugüne kadar hiçbir uygarlık barınamamış değil mi?

Neden korkmalıyız?

Korkunun ecele faydası yoksa bir şeyler yapmalıyız. Korkmadan, önce kendimizden başlayarak. Başlayamıyor, erteliyorsak işte o zaman korkmalıyız…

Gündelik hayatta kültürü nasıl tüketiyorsunuz? Belirli bir rutininiz var mı?

Kültür tüketimi mi? Sanırım bu konuda oturup konuşmalıyız gibime geliyor. Hangi konuda olursa olsun tüketim deyince nedense duraksakmaktayım. Tüketim hunharcadır! Hep az tüketelim derken (kimilerimiz hiç demezken) daha fazlasını tükettiğimizi fark edememekteyiz.

Ve sanırım en önemlisi neyi, nasıl tükettiğimizdir. Bu nasıl kazandığınızla doğru orantılı olarak değişmekte ve her türlü tüketim için geçerli olsa gerek diye düşünmekteyim. Kazancınız değiştikçe sadece kültürü tüketme şekliniz ve rutininiz değil her şeyi tüketme durumunuz da buna bağlı olarak değişebilmekte. Özveri ve emek işin içinde olduğunda ise her türlü tüketim, hissiyatı açısından farklılaşabiliyor…

Rutinim var mı? Sadece yaşıyorum, hissedebildiğim ölçüde; rutin dahilinde yahut haricinde..

 İnsanların en çok anlamalarını istediğiniz şey nedir, neden?

“Geldik, gideceğiz. Her şey burada kalacak. Tadını çıkartalım, ..okunu çıkartmayalım..” Bunu anlayabilsek, hatırlatsak kendimize ve birbirimize, daha içten daha fazla paylaşabileceğiz sanırım. İçtenlikle paylaştıkça daha bir keyifli olmuyor mu yaşam?

Değer nedir, para nedir?

Değer, insanların kendi vicdanları doğrultusunda tanımladıkları bir olgu gibime geliyor. Az ya da çok olan bir şey olmamakla birlikte ya vardır ya yoktur diyebilirim.. Para ise bizlere yaşamak için dayatılan, halbuki hiçbir değeri olmayan ve olmadığı halde kabul gören bir şeydir. Tarafımca, olmadan da olabilir’i düşündüren “şey” diyebiliriz.

Hangi konuda fikir değiştirdiniz, neden?

Kişisel sergi açma konusunda fikrimi değiştirdim. Açmayacağım dedim ama açtım. Neden mi? Ne bileyim, Volkan (küratör) çok içten konuşunca ‘madem öyle, olur o zaman’ demiş bulundum. Ancak bunun hiçbir önemi yok. Dünyayı değiştirebilme fikri önemli olan. Ancak fikrim değişti. Yalnız başınıza çok meşakkatli, imkansız izlenimi uyandırın bir fikir. Dünya yerine kendimden başladım. Kendi dünyamdan..

En tehlikeli fikriniz nedir?

Yeryüzünden sınırları ve parayı kaldırabilmemiz..Düşünsenize bir sabah uyandığınızda dünyaya gelmişsiniz!! Hiç bir bayrak altında olmadan! Toprağın üstünde,bulutların altında..Kainatın ortasında ve belki de çırılçıplak.. Bu düşünce sanırım günümüzde henüz kabul görmeyecektir.

Kendinize hangi soruları sorarsınız?

Soruların cevabını vicdanım verdiği için genelde, “yapacağım bu eylem doğru mu yoksa yanlış mı?” soruları gelir ansızın.O sorun çözülür de sonrasında “neye ve kime göre?” soruları yakamı bıraksa! Bir de “ne zaman akıllanacağız insanoğlu olarak?” sorusu vardır kulaklarımı tırmalayan.

Doğru olduğunu kanıtlayamayacağınız inancınız nedir?

Her şey bir rüya.. (Deneyim dersen sorun yok.)

Internet , düşünme şeklinizi ne yönde etkiledi?

Dünyanın her yerinden üretimleri görmek, dağarcığınızı genişletmekle birlikte ulaşabildiğiniz işitsel ve görsel her türlü sanat ürünü, ister istemez yeni şeyler üretme tutkunuzda sizi körüklüyor… Ve iyi örnekleri gördükçe, daha iyi işler çıkartmaya başlıyorsunuz haliyle… Başlayamasanız da en azından istiyor ve çabalıyorsunuz..

70x52 70x100-1 79cm-x-54cm 135cm-x-90cm

Sergi:  Think Nothing
Teknik: Foto Manipülasyon, Foto Kolaj
Küratör: Volkan Doğar
Galeri: Çok Çok Galeri/Atölye Pera
Tarihler: 26 Eylül – 25 Kasım

 

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2021 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com