Jean-Luc Godard’dan Yılmaz Güney’e içinden yaz geçen filmlere devam

Swimming Pool (c) STUDIOCANAL

YAZLIK: Şehirlinin Kolonisi sergisine paralel olarak düzenlenen Bugün günlerden ne? film programı Ekim ve Kasım aylarında da SALT Beyoğlu, Açık Sinema’da sürüyor.

YAZLIK: Şehirlinin Kolonisi sergisine paralel olarak düzenlenen Bugün günlerden ne? film programı kapsamında, her Perşembe akşamı saat 19.00’da, farklı coğrafyalarda yer alan tatil evlerine odaklı uzun metrajlı filmlerin gösterimi devam ediyor.

2 Ekim François Ozon, Swimming Pool [Havuz], 2003, 102 dakika İngilizce ve Fransızca; İngilizce ve Türkçe altyazılı (üstteki fotoğraf)

Başarılı dedektif romanları yazan Sarah Morton (Charlotte Rampling), kuralcı ve ağırbaşlı bir Britanyalı yazardır. Yayımcısı John Bosload (Charles Dance), onu biraz daha farklı türden bir kitap yazmayı denemek üzere sakin ve huzurlu bir kaçış yeri olan ve Fransa’nın güneyinde bulunan yazlık evine davet eder. Bu teklifi gönülsüzce kabul eden Sarah, yayımcısının, cüretkâr, seksi ve çatışmacı yeniyetme kızı Julie’nin (Ludivine Sagnier) beklenmedik ve hiç de hoş karşılanmayan ziyaretini kabul etmek zorunda kalır.

Sommarstallet (c) 2012 PUNDERSONS GARDENS

9 Ekim Johan Von Reybekiel ve Marcus Werner Hed,  Sommarstället [Yazlık Ev], 2013,  83 dakika İsveççe ve İngilizce; İngilizce ve Türkçe altyazılı

Yaz mevsiminin son hafta sonu. Bir grup eski arkadaş, Carl’ın (Kalle Josephson) doğum gününü kutlamak üzere, ailesinin İsveç’in batı kıyısında bulunan yazlık evinde toplanır. İsveç’e yeniden yerleşmek üzere Londra’dan henüz gelen, Carl’ın güzel kuzeni Stina (Sara Blomqvist), özverili ve sadık erkek arkadaşı Britanyalı Nick’i de (Tom Stanley) kutlamaya davet eder. Yaşadıkları geçişten zaten yıpranmış olan ilişkileri, Nick’in ortama uyum sağlamayı becerememesi, grubun dili ve ritüellerini kavrayamamasıyla hafta sonu boyunca daha da kötüleşir.

Burnt by the Sun_image

16 Ekim Nikita Mikhalkov, Utomlyonnye solntsem [Güneş Yanığı], 1994,  135 dakika Rusça ve Fransızca; İngilizce ve Türkçe altyazılı

Film, Sovyet devrimi kahramanlarından Albay Sergey Petroviç Kotov’un (Nikita Mikhalkov) yaşamından bir günün hikâyesini anlatır. Kotov, karısı Marusya (Ingeborga Dapkūnaitė) ve kızı Nadya (Nadezhda Mikhalkova) ile kırsaldaki evlerinde sakin bir yaz geçirmektedir. Marusya’nın eski sevgilisi olan Dimitri (Oleg Menshikov), Kotov ailesini ziyarete gelir. Bu ziyaret, Kotov’un huzurlu, mutlu ve idealist yaşamında derin izler bırakacaktır.

La Collectionneuse (c) LES FILMS DU LOSANGE

23 Ekim Éric Rohmer, La Collectionneuse [Koleksiyoncu Kadın], 1967, 89 dakika Fransızca; İngilizce ve Türkçe altyazılı

Bekâr bir sanatçı olan Daniel (Daniel Pommereulle) ve çok yakında evlenmek üzere olan amatör sanat taciri Adrien (Patrick Bauchau), dinlendirici bir yaz kaçamağı yapmak için Riviera’da 17. yüzyıldan kalma bir villaya giderler. Ancak, pastoral rüyaları, erkek “koleksiyoncusu” olmakla suçlanan bohem Haydée’nin (Haydée Politoff) varlığıyla yıkılır. Mavi denizin, kayalık sahilin, parlak gökyüzü ve tepelik arazinin doğal görkemi, erkek ve erkek, erkek ve kadın, erkek ve onun en korkunç içgüdüleri arasındaki sonsuz mücadele için sakin bir ortam sunarken, Daniel ve Adrien, Haydée için birbirleriyle asil bir yarışa girerler.

U003_C006_0614FO

30 Ekim Ramin Matin, Kusursuzlar, 2013, 95 dakika Türkçe; İngilizce altyazılı

Çeşme; aylardan Mayıs. İstanbul’da yaşayan iki kız kardeş, Lale (İpek Türktan Kaynak) ve Yasemin (Esra Bezen Bilgin), çok az iletişim kurdukları beş yılın ardından kendilerini yine, henüz vefat etmiş olan anneannelerinin yazlık evinde bulurlar. Burası, çocukluk yıllarının oyun bahçesidir. Başta her şey iyi görünür: hava güzel, deniz pürüzsüzdür; kasaba, yaz öncesi dinginliğindedir… Ancak, kısa bir süre sonra kardeş çekişme ve çatışmalarının bildik dinamikleri devreye girer. Bu iki kadın gerçekte neden buradadır? Ve birbirlerine karşı duygusal olarak gitgide niye böyle saldırganlaşmaktadır? Yıkıcı sırların yükü açığa çıktıkça, bu durumun onları hiçbir zaman olmadıkları kadar yakınlaştırmaya mı, yoksa sonsuza kadar uzaklaştırmaya mı yol açacağına karar vermeleri gerekecektir.

Weekend (c) GAUMONT

6 Kasım Jean-Luc Godard, Week-end [Hafta Sonu], 1967, 105 dakika Fransızca; İngilizce ve Türkçe altyazılı

Roland (Jean Yanne) ve Corinne (Mireille Darc) Durand çifti, bir yandan kendi âşıklarıyla bir olup birbirlerinin ölümünü tasarlarken, öte yandan da Corinne’in ölmekte olan babasını ve mirası bölüşmeyi reddecek olursa belki annesini de öldürme, böylece kendilerine düşen payı güvence altına alma planları yaparak ailenin taşradaki evine doğru yola çıkarlar.

Arkadas_SALTArastirma-JakSalom Arsivinden-jpg

13 Kasım Yılmaz Güney, Arkadaş, 1974, 95 dakika Türkçe; İngilizce altyazılı

Bir zamanların fakir öğrencisi, bugünün zengini Cemil (Kerim Afşar), güzel karısı Necibe (Azra Balkan) ve çekingen, narin baldızı Melike (Melike Demirağ) ile mutlu bir hayat sürmektedir. Ancak, eski arkadaşı Âzem’in (Yılmaz Güney), Cemil’in hayatına yeniden girerek evinde kalmaya başlamasıyla tüm yaşantıları altüst olur. Her şeyin ötesinde, iki arkadaş arasında sınıf çatışması gündeme gelir. Güney’in bu filmde işlediği temalar arasında, köy-kent çelişkisi ile bu kültürel deneyimler arasındaki farklılıklar da yer alır. Film, vaktiyle İstanbul’un gözde tatil mekânlarından olan Silivri’de geçiyor.

 

 

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com