“Hayal gücüne yer açan şeylere ilgim büyük”

Umut-Yamac-perch1-thumb-307x419-91289

Umut-Yamac-perch2-thumb-307x420-91291

Londra temelli mimar, tasarımcı ve kinetik projeler uzmanı Umut Yamaç’ın London Design Festival’de dikkat çeken “Perch Light” isimli aydınlatması çok başarılı. İnsan hareketiyle hareket eden stilize kuş, gece olduğunda ışık yayıyor. 

13-21 Eylül tarihlerinde gerçekleşen London Design Festival‘in en dikkat çekici tasarımcıları arasında bulunan isimlerden biriydi Umut Yamac. Daha önce ismini duymadığımız, oyuncu tasarımlar yaratmayı seven Yamac’ın, kuşlu aydınlatması gerçekten de başarılı bir çalışma.

Kendisini “maker” (ne yazık ki Türkçe’de böyle bir sıfat yok, en fazla “yapan, yaratan” denebilir ki sakıncalı sular bunlar) olarak tarif eden mimar ve tasarımcı, dün röportajını yayımlayan Cool Hunting ekibine şöyle anlatıyor işlerini ve heveslerini:

Mimarlıktan aydınlatma tasarlamaya nasıl geçtiniz?

Bir proje üzerinde çalışıyordum. Seri üretimi olmayacak bir işti. Her şey usta ellerden çıkmaydı, bense bu işin kapı ve kilitlerini tasarlayacaktım. Konvansiyonel herhangi bir şey zaten kullanılamazdı bu projede. Detaylarla birebir uğraşılacaktı. Öğrencilik yıllarımda çok sayıda kinetik işler yapmıştım. Eğitim aldığım okul sanat temelli bir mimarlık okulu olan UCL’di. UCL’de mimarlığı kendi anladığın şekilde keşfetmekte özgürsün. Ben de hareket ve malzeme ve hikaye anlatımına odaklandım. Bir bakıma bugün yaptıklarım orada yaptıklarımın devamı diyebilirim.

Perch Light projesine ne zaman başladınız?

Sanırım bir yıl önceydi ve adım adım gelişti. Başlangıçta sadece kaba bir fikir olarak denge vardı. Dengenin hareket potansiyeli taşıyan heyecan verici bir yönü var. Perch Light’ın keşfe ve etkileşime açık katmanları bir mimar olarak bana enteresan geldi. Hayal gücüne yer açan şeylere ilgim büyük. Sonuç olarak oyuncu işler yapmaya çalışıyorum…

umutyamac.com

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com