“The Police’in mirasıyla gurur duyuyorum”

sting-2013-650-430

Gerçek adı Matthew Sumner olan Wallsend (İngiltere) kökenli Sting bugün 63 yaşına bastı. Sahne adını çizgili süveterinden alan ve Gordon Solomon’un zamanında bir arıya benzettiği Sting, hayatımıza Police ile girdi ve çıkmadı.

Solo kariyerine başlamadan önce 1984’e kadar The Police grubuyla hayatımıza giren, enetelektüel kibiri yüzünden “Pop Star” yaftasına her zaman ayak direyen, altın kariyerli Sting’in bugüne kadar söylediği sözleri sizin için derledik.

- Benim işim müzisenlik (…) Sadece eğlencesine film yapıyorum.

- 1955 ve 1980 arasında yapılan müziklerden tümüyle sıkıldım. Herhangi bir rock and roll parçasını dinlemeye tahammülüm yok…

- Johann Sebastian Bach ve Miles Davis gibi müzik dehalarının sessizliği kullanma biçimleri, daha fazla notayı umursamamaları çok güzel. Onlar az notanın zarafetini bilen insanlardı.

- Herhangi bir kiliseye veya bir siyasi partiye ait değilim. Amnesty International tarihin en medeni organizasyonu bana göre. Para birimleri yazılı söz, silahları mektup; bunun için oraya üyeyim. Etkisine ve gücüne inanıyorum…

- Birileri bana deha derse gülerim. Benim bazı anlarım var yalnızca; orada bazı şeyler bir araya geliyor.

- The Police’in mirasıyla gurur duyuyorum. Lanet iyi bir gruptuk…

- Otis Redding‘den daha iyi olamazsın.

- Parçalarımın yüzeyini hafifçe kazırsan, altında 14 yaşında James Taylor olmak isteyen birini bulursun. Kesinlikle gereken değeri bulamamış büyük bir gitar ustası ve buzları eritecek güçte büyük bir ses.

- Bruce’un (Bruce Sprinsteen) en güzel tarafı göründüğünün aynısı olmasıdır. Büyük adam.

- Büyük sanatçı ve bana ciddi ilham vermiştir. (Bob Dylan hakkında)

- Üzgünüm ama bu çocukların bir yerlere yükseleceği yok ve bunu gerçekten üzülerek söylüyorum. Olup bitenlerin pembe diziyle evet, ama müzikle bir ilgisi yok. (The X Factor ile ilgili)

- Ben bir kumarbazım ve sanırım aldığım riskler sonucu her zaman ödüllendirildim. Tutkum yaptığım şeyi tekrar ve tekrar yapmak, ta ki belirli bir standarda kavuşturana ve insanlara “bu olmuş” dedirtene kadar. Müzikte başarılı olma fikri kendinize özel bir imzanızın olmasıyla alakalı. Ne söylerseniz söyleyin, insanların sizi hatırlaması önemli. Beğenseler de beğenmeseler de.

- Bütün dünyanın evlenip boşandığı dünyada Trudy ve benim evliliğimin bu kadar sürmesinin sebebi, bizim birbirimizi sadece seviyor oluşumuz değil, aynı zamanda birbirimizden hoşlanıyor olmamızla alakalı.

- Dinleyiciyi ve kendimi şaşırtmak istiyorum. Bana göre şaşırtmak müziğin temel taşlarından biri. Bardaki adamı şaşırtmalısınız, yoksa uykuya geçer.

- The Wall filminden nefret ettim. Bu kadar güzel hazırlanan, bu kadar mükemmel hayata geçirilen ama bomboş ve tıkabasa nihilizm dolu bir proje. İçinde mizah yok, umut yok…

- Tanrı ile değil, dinlerle problemim var.

Fotoğraf via

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2021 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com