“Gelenekten Geleceğe” temasıyla Altın Portakal başladı.

997083_630231783761877_4159480320294622606_n

Türkiye’nin en köklü film şenliği, 51. yılında “Gelenekten Geleceğe” temasıyla sinemanın tüm renklerini bir hafta boyunca sinemaseverlere sunmaya hazır. Yaşanan üzücü hadiseler ve kayıplar dolayısıyla kortej, kırmızı halı, konser ve parti etkinliklerini iptal eden festival; bugün saat 21:00’deki açılış töreniyle başlıyor.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel başkanlığında ve Elif Dağdeviren direktörlüğünde, 1000 Volt Post Production Altın İş Ortaklığı‘nda bu yıl 51.’si gerçekleştirilen Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali, bu akşam EXPO Center’da düzenlenecek açılış töreniyle başlıyor.

Sunuculuğunu Korhan Abay’ın üstlendiği ve NTV’den naklen yayınlanacak olan açılış töreninde usta isimlere Onur Ödülü takdim edilecek. Bu yıl; Altın Portakal ödüllü “Bozuk Düzen” başta olmak üzere çok sayıda filmde senarist, yönetmen ve oyuncu olarak görev alan büyük tiyatrocu Haldun Dormen, oyuncu Nilüfer Aydan ve “Düşman Yolları Kesti” gibi Türk sinemasının çok sayıda klasiğinde imzası olan yazar Tarık Dursun Kakınç, Onur Ödülü sunulacak isimler. Oscarlı oyuncu Ellen Burstyn de Yaşam Boyu Onur Ödülü’nü açılış töreninde kabul edecek.

Bu yıl açılış töreninde bir de yenilik var. 100. yılında Türk sinemasının tanıtımına en üst düzeyde katkı sağlamayı hedefleyen festival, açılış töreninde ulusal yarışma filmlerine de özel bir tanıtım hazırladı. Altın Portakal için yarışacak olan filmlerin her biri, sinema dünyasının önde gelen isimlerinin sunumlarıyla festival konuklarına ve ekran başındaki milyonlara tanıtılacak.

Nice 100 yıllara Türk sineması!

51. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali, sinemamızın 100. yılını özel etkinliklerle kutluyor. Festivalin bu yılki “Gelenekten Geleceğe” temasını da destekleyen etkinliklerden ilki, 11 Ekim’de AKM Fuaye’de açılacak olan “Ödül Sergisi”.

Bu yıl, 1964’te Gurbet Kuşları filmiyle Halit Refiğ’e verilen ilk Altın Portakal ödülü heykelciğinin temel alınması, bir ödül sergisine ilham verdi. Ziyaretçileri; Türk sinemasının 100, festivalin de 50 yıllık tarihinde bir gezintiye çıkaran sergi, geçmiş yıllarda Altın Portakal kazanmış sinemacıların, farklı yıllara ve tasarımlara ait heykelciklerini bir araya getiriyor.

Serginin rekortmeni, 11 ödülle yönetmen Yavuz Özkan! Sergide ayrıca Hülya Koçyiğit, Derviş Zaim, Onur Ünlü, Zeki Ökten, Güler Ökten, Lale Mansur, Erkan Can, Fırat Tanış gibi sinemacıların da ödülleri yer alıyor.

Yüz yılı geride bırakan Türk sinemasının yolculuğu ise kalıcı bir eser olarak sinemaseverlere sunulacak. Dr. Abdurrahman Şen editörlüğünde hazırlanan “Sinemada Bir Asır” kitabında sinemacıların, akademisyenlerin ve sinema yazarlarının değerlendirmeleri yer alıyor. “Sinemada Bir Asır” kitabı, makaleleriyle katkıda bulunan değerli yazarların da katılımıyla 12 Ekim günü AKM’de basın ve kamuoyuna tanıtılacak.

Sinemamızın 100 yılını farklı bir ‘görsellikle’ takip etmek isteyenler 12 Ekim’de Akdeniz Üniversitesi’nde açılacak “100 İllüstrasyonla Türkiye Sineması”nın 100. Yılı” sergisini gezebilirler.

Bu sene 10. yılını kutlayan sinema, müzik ve sanat dergisi Bant Mag. ekibince hazırlanan sergide Hababam Sınıfı’ndan Hakkari’de Bir Mevsim’e, Eşkıya’dan Selvi Boylum Al Yazmalım’a, Kış Uykusu’ndan Vavien’e 100 filmin afişinin illüstrasyon çalışmaları yer alıyor.

Türkiye’nin geleceğinde önemli bir yeri olan illüstrasyon sanatının 20 genç sanatçısının seçtikleri beşer film sahnesini yorumlamalarıyla 100 eserden oluşan bu sergi, geleneksel sinema sanatını farklı ve çarpıcı yaklaşımlarla yorumluyor.

Akdeniz Üniversitesi “100 İllüstrasyonla Türkiye Sineması’nın 100. Yılı” sergisinin yanı sıra, festival boyunca “Kısadan Uzuna” film programı çerçevesinde şimdi ünlü olan yönetmenlerin, ödüllü kısa filmlerinin gösteriminden oluşan bir seçki ile sinema ile ilgili çeşitli panellere de evsahipliği yapacak.

18 Ekim’e kadar sürecek festival kapsamında 14- 17 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek Antalya Film Forum da sinemamızın dünyayla entegrasyonunu kuvvetlendirmeyi hedefliyor.

Ortak yapım ve proje geliştirme platformu olan Antalya Film Forum, iki farklı başlık altında toplam 3 film projesine maddi destek de sağlayacak.

Forum; Pitching Platformu’nda yer alan 2 projeye 30’ar bin TL, Work in Progress Platformu’nda yer alan bir projeye de 100 bin TL ödül verecek.

Forum programında ayrıca her gün ünlü yönetmen ve yapımcıların katılacağı Masterclass’lar yer alıyor..

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com