“Sivas” filminin galasının ardından…

10731189_632496820202040_8929787729666139365_n 10308556_632496886868700_6968395485376263003_n

51. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin Ulusal Uzun Metraj kategorisinde yarışan ‘Sivas’ filminin galası dün yapıldı. 31 Ekim’de vizyona girecek olan filmle ilgili festival dedikodularını Zeynep Batur yazdı.

Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin en çok merak edilen ve ulusal uzun metraj kategorisinde yarışan “Sivas” filminin izleyicileri, uzun kuyruklarda bekledikten sonra içeride de soluksuz izleyenlerle, köpeklerin dövüştüğü sahnelerde telefonlarıyla oynayan kadınlar olarak ikiye ayrılıyordu.

Salonun neredeyse en arka sıralarında oturarak izlediğim filmde Yozgat şivesinin ve günlük konuşma dilinin içine işlemiş küfürler seyircinin en eğlendiği ve kahkahayı bastığı bölümlerdi. Yoksa filmin güldürmeye pek de niyeti yoktu. Gelelim notlar halinde duyduğum dedikodulara:

* Yeşilçam emektarı Selahattin Geçgel, Metin Erksan’ın taktığı isimle nam-ı diğer Godzilla, “shuttle”da ortaya attığı ‘nasıl buldunuz’ sorusuna kimse cevap vermedi. Derin bir suskunluk hakimdi otele dönüş yolunda.

* Galayı, festivalde “Yaşam Boyu Onur Ödülü’nü” alan Oscarlı oyuncu Ellen Burstyn de izledi. Odalara çıkarken aynı asansöre bindik ve rehberine filmle ilgili izlenimini sordum. (Kendisine soramadım; çünkü öyle uykulu bir hali vardı ki, kimseyle göz teması kurmak istemiyordu.) Rehberi dövüş sahnelerinden çok irite olduğunu ama filmin duygusunu sevdiğini söyledi.

* Bu sabah kahvaltıda bulunduğum masadaki konuşmalarda oyuncu yönetimiyle ilgili övgüler yağıyordu. Zaten filmin küçük oyuncusunun başarısı dillerdeydi.

* Bazı sahnelerde bazı oyuncuların karakterlerinin olgun olmadığını düşünenlerle, başından sonuna filme okey verenler bir aradaydı…

* Kaan Müjdeci‘nin biraz şımarık olduğu düşüncesi kadar, filmin ulusal yarışmanın galibi olacağına dair dedikodular da kulağımıza gelen fısıltılar arasındaydı.

* Bu arada seyirci alkış seviyor. Hele ki salona giren ünlüleri uzun uzun alkışlamaya bayılıyor.

Benim fikrimi soracak olursanız, Kaan Müjdeci dürüst bir film yapmış. Kandırmıyor. Kandıramayacağı bir senaryo yazmış, yönetmiş ve çektiği filmin seyircisi de olmuş bir bakıma. Neden derseniz, öyle birini alıp oynatmış ki, gerçekliği ve oyunculuğuyla yerinize mıhlatıyor…

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com