Nobel Barış ödüllü Malala’nın hikayesini online izleyebilirsiniz

malala

17 yaşındaki Malala Yousafzai, verdiği mücadelenin ardından Nobel Barış Ödülü’ne hak kazandı. Adam B. Ellick’in The New York Times için çektiği belgeselde çocuk aktivist henüz dünyaca bilinmiyor. Hem belgeseli, hem de kamera arkasını online izleyebilirsiniz.

Pakistan’ın kuzeyinde, Taliban’ın güçlü olduğu Svat Vadisi’nde yaşayan Malala Yusufzay eğitim ve kadın hakları konulardaki aktivistliğiyle tanındı ve kızların okuması için yürüttüğü kampanyalar nedeniyle ülkede sembol isim haline geldi.

Çocuk aktivist, kız çocuklarının eğitimi için verdiği mücadele dolayısıyla 2011 yılında Pakistan hükümetince verilen “ulusal barış ödülüne” layık görüldü.

Malala, BBC’nin Urduca servisine yaşadıkları bölgenin kontrolünü ele geçiren Taliban militanlarıyla yaşamanın nasıl bir şey olduğuyla ilgili yazdığı günlükle gündeme geldi. Yazıları dünyanın ilgisini çekince Malala, New York Times gazetesinin belgeselinde yer aldı.

12 Ekim’de Malala’yı hastanede ziyaret eden Pakistan Başbakan Raja Pervez Aşraf ise gazetecilere yaptığı açıklamada “Önümüzdeki 48 saat önemli… Bir kişiye yapılmış bir saldırı değil, insanlığa karşı yapılmış bir suç, ulusumuza ve toplumumuzun değerlerine yapılan bir saldırı. Malala, Pakistan’ın gerçek yüzü” diye konuştu. Bütün dünyada infiale neden olan saldırı, ABD Başkanı Barack Obama ve bazı batılı liderler tarafından kınandı.

Malala Yousafzai, üç gün önce 2014 Nobel Barış Ödülü’ne hak kazandı.

Belgeseli tam uzunluğunda The Times’ın web sayfasından izlemek için tıklayın.

The Making of Malala from The New York Times – Video on Vimeo.

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com