“Annemin Şarkısı”na ödül yağmuru

AnneminSarkisi_festival_afis

51. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin Ulusal Uzun Metraj kategorisinde yarışan, yönetmenliğini Erol Mintaş’ın yaptığı “Annemin Şarkısı”na ödül yağdı.

Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin ‘Ulusal Uzun Metraj’ kategorisinde verilen ilk ödülü, ‘En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu’ dalında verildi. Ödül bu yıl ‘Annemin Şarkısı’ filmiyle Aziz Çakkurt’un oldu. Ödülü alan oyuncu, “Tek bir sahnem vardı o nedenle çok şaşırdım. Eşit, adil ve özgür şekilde yaşamak mümkün. Kobane’de bu geleceği inşa etmek için mücadele ediyorlar. Kobane bir coğrafya değil fikir, ve fikirler düşmez” dedi.

Bu yıl ‘En İyi Erkek Oyuncu’ ödülü ise iki isme verildi. Ödül ‘İtirazım Var’ filmiyle Serkan Keskin ve ‘Annemin Şarkısı’ Feyyaz Duman’ın oldu. Ödülü Songül Öden’den alan Duman, “Sığındıkları Şengal dağında dünyanın en acımasız ölüm şekli olan susuzluktan ölüme terk edilen Şengalli çocuklara adıyorum” dedi. Keskin ise “Ben çok teşekkür ediyorum” demekle yetindi.

En İyi İlk Film ödülü yine Erol Mintaş’ın yönettiği ‘Annemin Şarkısı’ filminin oldu. Mintaş, karmaşık duygular içinde festivale geldiklerini belirterek, “2000’lerden sonra biz yeni bir Türkiye’nin hayalini kuruyoruz. Hoşgörü eleştirinin önünü kesmek anlamında bu topraklara gelmedi ve gelmemeli. Sınırın hemen yanı başında kendi kardeşlerimiz orada. İnşallah güzel günlerde buluşacağız” diye konuştu.

‘En İyi Müzik’ ödülü ‘Annemin Şarkısı’ filmiyle Başar Ünder’in oldu. Ünder ödülünü 10 gün önce kaybettiği babası Saffet Ünder’e adadı.

“Annemin Şarkısı” İstanbul Film Festivali Köprüde Buluşmalar Atölyesi kapsamında 1000 Volt Post Prodüksiyonu Ödülü ve Başka Sinema Dağıtım Ödülü’nü de kazanmıştı.

191020140024577263236_3

Not: Annemin Şarkısı’nda da rol alan Nesrin Cavadzade ise Kutluğ Ataman’ın yönettiği “Kuzu” filmindeki performansıyla “En İyi Kadın Oyuncu” ödülüne layık bulundu. 

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com