İçimizi aralayan filmler festivali sürüyor

15552017871_76249a9e50_o

Sinema ve psikiyatri arasındaki ilişki farklı boyutlardan incelenerek, bu iki disiplin arasındaki karşılıklı etkileşimin boyutlarının gözler önüne serildiği SİNEMENTAL 22 Ekim’e kadar devam ediyor.

Medikal iletişim konusunda uzman 121 GROUP/innovative ideas’ın 17 -22 Ekim tarihleri arasında Kadir Has Üniversitesi Kongre Merkezi’nde düzenlediği festival programında  İklimler, Korkuyorum Anne, Ben O Değilim, Pandora’nın Kutusu, YeraltıRepulsion, Her ve The Soloist olmak üzere beş yerli ve üç yabancı filmin yanı sıra hem sinemamıza hem de psikiyatriye farklı bir katkı sunan Türk Sinemasında Psikanalitik Yolculuk başlıklı dokümanter film ve ilgi çekici sunumlar yer alıyor.

www.sinemental.com

SİNEMENTAL’İN MANİFESTOSU:

SİNEMENTAL / içimizi aralayan filmler festivali, sanatın en geniş kitlelere dokunabilmiş dallarından sinema aracılığıyla insanın kendisine ve içinde yasadığı topluma yakın olmasını/olabilmesini sağlamayı hedefleyen bir organizasyon.

SİNEMENTAL/ içimizi aralayan filmler festivali, sinemanın iletişimdeki gücünden ve içerik zenginliğinden yararlanarak yalnızlıkları/ötekileştirmeleri, dışlanmışlıkları ortadan kaldırmak, insan ruhunu anlamak konusunda farkındalık yaratmak için başlıyor…

İster bir devlet başkanı (A. Lincoln) olsun ister bir ressam (V. Van Gogh), ister bir Holywood yıldızı (R. Hayworth, M. Monroe) ister bir bilim adamı (A. Einstein) ya da içimizden biri… Hiç kimse ruhsal sorunlardan bağışık değil.

Bugün Türkiye’de her 5 kişiden 1’i, hayatı boyunca bir kez ruhsal rahatsızlık yaşıyor. Peki, bunlardan kaçı gereken ilgiyi ve desteği görüyor? Amacımız ruhsal rahatsızlıklar konusunda farkındalık yaratmak ve kamuoyu oluşturmak. İnsanların ruhsal sorunlarının, potansiyellerinin önüne geçmesini engellemek.

Farklı olanların, farklı düşünenlerin, farklı bakanların anlaşılması ve kazanılması için siz de bu festivalin bir parçası olun. Birlikte fark yaratalım.

Festival haftasında yerli ve yabancı film gösterimleri yapılacak ve her gösterimden sonra, bir uzman ve bir yönetmen, sinema eleştirmeni/yazarı tarafından film ve filme konu olan ruhsal rahatsızlık veya insanlık halleri analiz edilecektir.

Açılış konferansımız Kadir Has Üniversitesi Kongre Merkezi D Blok Büyük Salon’da, film gösterimlerimiz Kadir Has Üniversitesi Kongre Merkezi Sinema Salonları’nda gerçekleştirilecektir. Film gösterimleri, konferans ve söyleşiler ücretsizdir.

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com