Yeşim Ustaoğlu’na iki ödül birden

Yesim-Ustaoglu

“Güneşe Yolculuk”, “Bulutları Beklerken”, “Pandora’nın Kutusu” ve “Araf” filmlerinin yönetmeni Yeşim Ustaoğlu, 17. Asya Proje Marketi’nden iki ödülle birden döndü. Ustaoğlu’nun dünyada ilk kez Busan’da sunduğu “Clair Obscur/Tereddüt” adlı projesi, 10 bin dolar para ödülünün yanı sıra Yaratıcı Yönetmen Ödülü’nü kazandı.

İran’dan Kore’ye, Filistin’den Japonya’ya, Asya bölgesinin farklı ülkelerinden 30 yönetmenin projeleriyle katıldığı 17. Asya Proje Marketi’nde Türkiye’den Yeşim Ustaoğlu, Vietnam’dan Phan Dang Di ve Çin’den Pema Tseden’in projeleri ödüle değer görüldü.

Busan Film Festivali kapsamında 1998 yılından beri düzenlenen ve Asya’nın en önemli sinema destek marketlerinden biri sayılan Asya Proje Marketi’ne bu yıl 30 proje seçildi ve bir hafta boyunca projelerini sunan yönetmenlerden sadece üçü projelerine para desteği kazandı.

Vietnam’dan Phan Dang Di’nin “Full Moon Party”, Çin’den Pema Tseden’in  “The Killer” adlı projeleri para ödülüne değer görülürken, Türkiye’den katılan tek yönetmen olan Yeşim Ustaoğlu’nun “Clair Obscur/Tereddüt” adlı projesine ise 10 bin dolar para ödülünün yanı sıra Yaratıcı Yönetmen Ödülü verildi.

Ustaoğlu’nun, Fransa’dan Marianne Slot ve Almanya’dan Titus Kreyenberg ortaklığıyla çekeceği “Clair Obscur/Tereddüt” adlı yeni filminin, 2015 sonunda tamamlanması bekleniyor.

AsianProjectMarketAwards_2014 2

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com