Derin mavi internette araştırma ve keşfe çağırıyor

SALT-Kralice-DEEP BLUE

SALT’ın yazı karakteri programı Kraliçe’nin sekizinci sürümü, Åbäke tasarım stüdyosu tarafından geliştirildi. S-A-L-T harflerinin yeniden yorumlanarak işlevlendirildiği DEEP BLUE (Derin Mavi) 1 Kasım’da kullanıma giriyor.

Efsanevi bilgisayar Deep Blue, 1997’de dünya satranç şampiyonu Garry Kasparov’u yenmeyi başardığında popüler imgelemde bir “düşünen makine” algısı doğmuştu. SALT’ın yazı karakteri programı Kraliçe’nin sekizinci sürümü, yapay zekâ alanındaki bu köşe taşı gelişmeden esinle hazırlandı.

S-A-L-T harflerini yeniden yorumlayan DEEP BLUE, alfabeyi, araştırma ve keşfetme amaçlı bir araç olarak sunacak. Bu dört karakter, internet ortamında kullanıcıları SALT’ın programlarıyla ilişkili farklı sayfa ve içeriklere yönlendiren bir dizi bağlantı olarak işlev gösterecek.

SALT’ın davetiyle Londra merkezli tasarım stüdyosu Åbäke tarafından tasarlanan DEEP BLUE, Åbäke’nin de katılımcısı olduğu 2. İstanbul Tasarım Bienali’nin başladığı 1 Kasım’da kullanıma girecek.

Malezyalı tasarımcı Sueh Li Tan’ın iki ayrı tasarım seçeneğiyle geliştirdiği yedinci sürüm, SALT’ın Facebook takipçilerinin oylamasıyla belirlenmiş; Kraliçe Color adlı yazı karakteri Ocak 2014’te kullanılmaya başlanmıştı.

Kraliçe hakkında

Project Projects tarafından tasarlanan Kraliçe, maddi olmayan ürünlerin ağlar aracılığıyla dönüşümünü araştıran bir tipografi sistemidir. SALT’ın kimlik programı olarak yaratılan Kraliçe, zaman içerisinde anlamının geliştirilmesine imkân tanıyan açık bir sistemdir. Kurumun izi, S-A-L-T harflerine yönelik yazı karakteri üzerinden oluşturulmaktadır. Bu dört gömülü karakterin yeniden yorumlanması için düzenli aralıklarla yeni tasarımcılar davet edilerek gerek yazı karakteri gerek kurum kimliği sürekli olarak yenilenmektedir.

Kraliçe üzerine söyleşi

Åbäke, Prem Krishnamurthy (Project Projects) ve Vasıf Kortun (SALT)

31 Ekim, 19.00

SALT Beyoğlu, Açık Sinema

Konuşma dili: İngilizce

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2021 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com