Berlinale programcıları yeni Türk filmlerini izlemek üzere İstanbul’da!

Berlinale-film-festival

Berlin Film Festivali’nin program yetkilileri, Sinema Eseri Yapımcıları Meslek Birliği’nin (SE-YAP) yürüttüğü “Festivaller İstanbul’da” projesi kapsamında 2-5 Kasım 2014 tarihleri arasında İstanbul’a geliyor.

Sinema Genel Müdürlüğü‘nün desteğiyle yürütülen “Festivaller İstanbul’da” projesi ile Türk Sineması’nın uluslararası önemli festival ve film marketlerindeki görünürlüğünün arttırılması hedefleniyor.

Berlin Film Festivali’nden (Berlinale) Thomas Hailer (Ana yarışma ve Panorama bölümleri), Maryanne Redpath (Generation bölümü) ve Anna Hoffmann (Forum bölümü) bu yıl 5-15 Şubat 2015 tarihleri arasında düzenlenecek Berlin Film Festivali’nde gösterilmeye aday filmleri seyredecekleri etkinlik kapsamında filmlerin yapımcı ve yönetmenleriyle de bir araya gelecekler.

Berlin Film Festivali’nde, geçtiğimiz yıllarda, Semih Kaplanoğlu’nun Bal (2010) filmi Altın Ayı En İyi Film Ödülü’ne, Reis Çelik’in Lal Gece (2012) filmi Generation bölümünde Kristal Ayı Ödülü’ne ve Emin Alper’in Tepenin Ardı (2012) filmi ise Forum bölümünde Caligari Ödülü’ne layık görülmüştü.

“Festivaller İstanbul’da” projesinin ilk ayağı Venedik Film Festivali’nden gelen program yetkilileriyle Haziran ayında yapılmıştı. Proje kapsamında seyredilen filmlerden Kaan Müjdeci’nin Sivas filmi, Venedik Film Festivali’nde ana yarışmaya seçilmiş ve Jüri Özel Ödülü’nü kazanmıştı. Projenin üçüncü ve son ayağı olan Cannes Film Festivali etkinliği için Cannes Film Festivali’nin program yetkililerinin 2015 Şubat ayında İstanbul’a gelmesi planlanıyor.

se-yap.org.tr

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2021 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com