Genç Fotoğrafçılar Ödülü’nde zafer kadınların!

GFO2014_Mansiyon_BusraSavli_GrowingPains3

Amerikan Türk Cemiyeti’nin kültür sanat programı Moon and Stars Project tarafından beşincisi düzenlenen Genç Fotoğrafçılar Ödülü’nün kazananları belli oldu.

12 üniversiteden 43 öğrencinin katıldığı yarışmada, terkedilmiş SEKA kağıt fabrikası fotoğraflarıyla Sara Yazal birinci seçildi. Mansiyon ödülleri ise Büşra Savlı ve Berna Küpeli’nin oldu.

Türkiye’de fotoğraf alanında lisans eğitimi gören gençleri teşvik etmek ve desteklemek amacıyla Haluk Soykan tarafından başlatılan ve bu yıl beşinci yaşını dolduran “Genç Fotoğrafçılar Ödülü”nün kazananları belli oldu.

Amerikan Türk Cemiyeti’nin kültür sanat programı Moon and Stars Project tarafından düzenlenen ve Türkiye’deki bütün fotoğraf ve görsel iletişim tasarımı bölümü öğrencilerinin başvuru yapabildiği yarışmaya, 12 üniversiteden 43 öğrenci katıldı.

Boston Güzel Sanatlar Müzesi’nin fotoğrafçılık küratörlerinden Karen Haas ve Elipsis Galeri’nin direktörü Sinem Yörük’ten oluşan ana jüri, Kocaeli Üniversitesi’nden Metin Arabacı, Süheyla Akın, Batuhan Karadeniz, Erdem Şahin, Okan Ulusoy ve Sara Yazal; Marmara Üniversitesi’nden Emre Can Alagöz ve İhsan Recai Gülcan; Mimar Sinan Üniversitesi’nden Fikret Karaman ve Demet Koçak; Yıldız Teknik Üniversitesi’nden Berna Küpeli, Özkan Önal ve Metehan Oysal; Bahçeşehir Üniversitesi’nden Büşra Şavlı’nın fotoğraflarını değerlendirmeye aldı.

Bu yıl 5 bin dolar değerindeki Birincilik Ödülü; 2005 yılında hükümet tarafından kapatılan ve terk edilmiş SEKA kağıt fabrikası arazisinde çektiği siyah beyaz fotoğraf serisiyle Kocaeli Üniversitesi’nden Sara Yazal’a (altta birinci fotoğraf) verildi.

Mansiyon Ödülü’nde Birincilik, kişisel ve feminen bakış açısı nedeniyle Bahçeşehir Üniversitesi’nden Büşra Savlı’nın (en üstteki fotoğraf); İkincilik Ödülü ise, “İşgal Altında” başlığıyla İstanbul’un mimarisini yalın bir şekilde dijital görselleriyle sunan Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencisi Berna Küpeli’nin (altta ikinci fotoğraf) oldu.

Fotoğraflar Mimar Sinan Fotoğraf Galerisi’nde

Bu yıl da jüri üyesi olmaktan gurur duyduğunu belirten Karen Haas, “İstanbul’a gelmek ve bu tarihi ve kültürel açıdan inanılmaz derecede ufuk açan şehrin atmosferinde öğrencilerin çalışmalarını görmek unutulmayacak bir tecrübeydi” dedi. Bu yarışma sayesinde Türkiyeli fotoğrafçıları daha iyi anlama şansına eriştiğini belirten Haas, “Amerika’daki üniversitelerde yaptığımız benzer değerlendirmelerden çok daha farklı bir profil var burada. Türkiye’de fotoğraf genç sanatçılar için daha çok, ülkenin geçirdiği inanılmaz büyük mimari değişiklikleri, zarar gören altyapıyı, terk edilmiş endüstriyel alanları, sokaklardaki huzursuzluğu, geceleri ortaya çıkan graffiticileri ve madencileri kendine özgü şekilde çekerek sosyal bir araç haline dönüşmüş” yorumunda bulundu.

Yarışmanın kazananları ve ön elemeyi geçmiş öğrencilerin çalışmaları 22 Aralık 2014-8 Ocak 2015 tarihleri arasında Mimar Sinan Fotoğraf Galerisi’nde izlenebilecek.

Genç Fotoğrafçılar Ödülü, Haluk Soykan tarafından Turkish Philanthropy Funds bünyesinde oluşturulan “Genç Fotoğrafçılar Ödülü” fonundan yapılan hibe ile gerçekleştirilmektedir.

Detaylı bilgi için: www.youngphotographersaward.com

Amerikan Türk Cemiyeti (The American Turkish Society)

Amerikan Türk Cemiyeti Türkiye ile A.B.D. arasında ekonomik, diplomatik, eğitimsel ve kültürel bağları geliştirmek üzere 1949’da Amerika’da kuruldu. Amerikan Türk Cemiyeti bünyesinde faaliyet gösteren Moon and Stars Project, A.B.D. ve Türkiye arasındaki kültürel etkileşimi geliştirmek ve Türkiye’nin kültür sanat alanında değişen yüzünü ön plana çıkarmak amacıyla çalışmakta ve sanatçılara çeşitli projelerde sponsorluk ve burs imkânları sunmaktadır.

www.americanturkishsociety.org

www.facebook.com/americanturkishsociety

www.twitter.com/FollowTurkey

Moon and Starts Projesi

Moon and Stars Projesi 2002’de New York’ta kar amacı olmayan, tamamen gönüllülük üzerine kurulu, Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye arasında daha büyük kültürel ilişkiler kurulmasını teşvik etmek ve Türkiye’nin kültür ve sanat alanında gösterdiği değişime dikkat çekmek amacıyla kuruldu. 2011’de, gerçekleştirdiği benzeri görülmemiş kültür ve sanat programları, sayıları her gün artan takipçileri ve destekçileriyle, Moon and Stars Projesi, Türkiye ve ABD arasında karşılıklı anlayış ve iyi ilişkiler kurmak amacıyla çalışan öncü organizasyon, Amerikan Türk Cemiyeti’nin bir parçası haline geldi.

www.maspny.org 

www.facebook.com/maspny

www.twitter.com/MASPNY

SaraYazal BernaKupeli

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com