“Düşünmen yetmez” ya da bu herhangi bir sergi değil!

thethoughtthatcounts

Elipsis’in kapanış sergisi DÜŞÜNMEN YETMEZ/THE THOUGHT THAT COUNTS, küratorü Nazım H. R. Dikbaş’ın kaleme aldığı aşağıdaki eleştirel metinde de okuyacağınız gibi, öncü ve eleştirel sanatın nasıl yeni etkileşim imkanları bulabileceğine dair ipuçları da barındırıyor.

DÜŞÜNMEN YETMEZ

Bu herhangi bir sergi değil.

Bir sanat galerisinde açılan bir sergi birçok sürekliliğin parçasıdır: Galeride o güne kadar açılan ve o günden sonra açılacak sergilerin oluşturduğu sürekliliğin, ait olduğu dönemde başka galerilerde açılan sergilerle beraber oluşturduğu bir dönem ruhunun, daha da geniş bir bakışla, sanatsal iddialarının karşısına çıktığı toplumsal durumun.

Bu sergi Elipsis’in son sergisi.

Kurulduğu Ağustos 2007’den bu yana Elipsis’te 29 sergi açıldı, ‘Düşünmen Yetmez’ 30. ve son sergi. Dolayısıyla yukarıdaki bağlamların ima ettiği sürekliliği yırtıyor.

Elipsis, açık olduğu süre boyunca İstanbul’da fotoğrafa odaklanan tek güncel sanat galerisi oldu. Birçok öncü Türkiyeli fotoğrafçıyı temsil etti, onlarla sergiler yaptı. Yurtdışından da birçok seçkin fotoğrafçıyla beraber çalıştı.

Bu sergi, Elipsis’in şu an itibariyle birlikte çalıştığı tüm sanatçıların yapıtlarından örnekler içeriyor. Bu sanatçıların ve galeri yönetiminin ortak isteğiydi.

Peki Elipsis niye kapanıyor? Çünkü mevcut ortamda ticari bir sanat galerisi olarak varlığını daha fazla sürdüremeyeceği belli oldu. Bu da bize her fırsatta ‘patlama yaşadığı’ söylenen Türkiye sanat piyasasının durumu, kişisel ve kurumsal koleksiyoncuların Türkiyeli öncü ve deneysel sanatçılara ilgisi, ve bu sanatçıların işlerini göstermeye ve sergiler yapmaya hazır galeri ve benzeri mekanlara olan desteği konusunda daha gerçekçi bir manzara çiziyor. Sağlık olsun.

Galerinin kapanması karamsarlık uyandırabilir. ‘Düşünmen Yetmez’ Elipsis’in 7 buçuk yıllık çalışmasına bakarak karamsarlığa gerek olmadığını gösteriyor: Galerinin beslediği ivmeyle bakılırsa, bu ekip, güçlü, eleştirel ve kışkırtıcı işler üretmeye devam edecek.

Öncü ve eleştirel sanatın nasıl yeni etkileşim imkanları bulabileceğine dair ipuçları da sergide saklı. Geleneksel sergileme imkanlarının engellendiği – kamusal desteğin zaten olmadığı, özel desteğin ise az sayıda istisna bir yana, sanatın kendisiyle değil, yatırım değeriyle ilgilendiği, üstelik bunu yaparken ülkeye hakim yeni ahlakı da tüm görkemiyle benimsediğini göstermekten çekinmediği – bu ortamda, sanatçılar ve sanatla ilgilenenler yapıtın üretim aşamasından bu ortamda çeşitli seviyelerdeki varoluşuna her şeyi baştan düşünmek zorundalar. Bu bir angarya değil, tazeleyici bir keşif olacak.

Bitirirken, başlarken olduğu gibi, neşe ve kararlılıkla.

Nazım H. R. Dikbaş

Açılış 6 Kasım 2011 / Saat 18.30’da

Elipsis Gallery
Hoca Tahsin Sokak No: 16
Karaköy, 34425
Tel: + 90 212 249 48 92
Fax: + 90 212 244 89 06

Fotoğraf: Yusuf Sevinçli

 

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com