Tüy gibi askeri aksesuvarlarla “Birdy”

birdy

Moda ve kostüm tasarımcısı Meriç Canatan ve Fatosh Erhuy’un yarattığı BIRDY aksesuvarları sosyal ve davranışsal normlar ile kostümlerdeki kimlik iletebilme gücüne dair bir inceleme oluşturuyor.

Meriç Canatan ve Fatoş Erhuy‘un BIRDY’si erkekler için, tüylerden üretilmiş apolet ve papyon gibi aksesuvarlar sunan bir marka. Tüylerini açarak kendilerini gösteren erkek tavus kuşlarını örnek alan aksesuvarlar, toplumsal cinsiyet normlarıyla oyunuyor ve erkeksi estetik anlayışına yeni bir yorum getiriyor.

Canatan ve Erhuy, 2. İstanbul Tasarım Bienali’nde de aynı yöntemi kullanıyor ve kask, gaz maskesi ve dizlik gibi askeri aksesuvarları, sivillerin daimi askeri işgale adapte oldukları gelecek bir zamana, 2214 yılına ait deneysel kalıntılara dönüştürüyorlar. Koleksiyona ise bu kez “Birdy 2214″ adını veriyorlar.

Bu senaryoda, askeri aksesuvarlar artık olağanlaşmış ve gündelik yaşama uyarlanmış halde yer alıyorlar. Tüylerin kamuflaj ve kutlama kapasitesinden yararlanan manifesto, gelecekte nasıl giyineceğimiz sorusunu soruyor.

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com