Elektronik müzik, görsel sanatlar ve modern dans birlikte olur mu?

v52tfhueu9wpxhxjahcs

Müziklerini Jamie xx‘in bestelediği, sahne tasarımını Olafur Eliasson, koreografisini Wayne McGregor’un üstlendiği, Jonathan Safran Foers’in heykelsi kitabı “Tree of Codes“’dan uyarlanan aynı isimli bale gösterisi, “tekno bale” kavramını hayatımıza sokmaya niyetli.

Bu pek de sükseli balenin fikir babası Olafur Eliasson. Türlerinin en iyi isimlerini toplamış bu gösteri için. Ve de yine sükseli ve şıkırtılı sözlerle şöyle anlatmış projeyi:

“Clearly Jamie’s music can’t live without movement and space. Clearly Wayne’s choreography can’t live without sound and space. Clearly my art can’t live without sound and movement. Clearly creativity can change the world.// Hiç kuşkusuz Jamie’nin müziği hareket ve alansız yaşayamaz. Hiç kuşkusuz benim sanatım ses ve hareketsiz yaşayamaz. Hiç kuşkusuz yaratıcılık dünyayı değiştirebilir.”

Bu açıklamayı patetik bulabilirsiniz ama elektronik müzik, görsel sanatlar ve modern dans pekala başarıyla yan yana gelebiliyor. Geçen sene Berghain’de büyük gürültü koparan tekno balesi “Masse” en iyi örneklerden biri. (Aşağıdaki video) 

Wayne McGregor’un Random Dance Company‘sinin “Tree of Codes” isimli gösterisi Temmuz 2015’de ilk kez Manchaster International Festival’de huzura çıkacak. Biletlerin ön satışları burada.

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com