Paris’te Türk Sinemasıyla Randevu

15644136018_40091df4f1_o

100. yılını kutlayan Türk sineması en iyi örnekleriyle Paris’te sinema severlerle buluşuyor. “Paris’te Türk Sinemasıyla Randevu” etkinliği 28 – 30 Kasım 2014 tarihleri arasında düzenleniyor.

SRP İstanbul‘un, T.C. Paris Büyükelçisi Hakkı Akil’in ev sahipliğinde, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğini alarak gerçekleştireceği “Paris’te Türk Sinemasıyla Randevu” 28-30 Kasım 2014 tarihlerinde Paris’te gerçekleşiyor.

1895 yılında Paris’te bir kahvede Lumiere Kardeşlerin ilk film gösterimini başlatarak kitleleri peşlerinden sürükleyecekleri buluşlarının ardından ve Fuat Uzkınay’ın Ayastefanos’taki Rus Abidesi’nin yıkılışını filme almasıyla Türk sinemasının doğuşunu simgeleyen 1914 yılından 100 yıl sonra, bu kez Türk sinemasının en iyi örnekleri sinema tutkunlarıyla Paris’te bir araya geliyor.

Türk sinemasının 100. yılının da kutlandığı bu yıl, Türkiye’nin öykülerinin çeşitliliğini ve her iki toplumun paylaştığı ortak duyguların derinliğini sergilemek için hayata geçirilecek “Paris’te Türk Sinemasıyla Randevu”, sadece sinemanın büyüsünün değil, kültürel inceliklerin ve yaşam zevkinin de paylaşıldığı bir köprü kuruyor.

“Paris’te Türk Sinemasıyla Randevu” etkinliği kapsamında, şehrin kalbinin attığı Montparnasse bölgesinde yer alan kültür ve sanat merkezi Le Lucernaire’de ücretsiz olarak gösterilecek filmler; Ömer Lütfü Akad’ın yönettiği, Hülya Koçyiğit’in başrolünü oynadığı “Gelin”den, Yılmaz Erdoğan’ın senaryosunu yazıp yönetmenliğini yaparak Behçet Necatigil’i canlandırdığı “Kelebeğin Rüyası”na; Yavuz Turgul’un yönettiği, başrolünü Şener Şen’in oynadığı “Muhsin Bey”den Cem Yılmaz’ın senaryosunu yazıp yönettiği ve başrolünü oynadığı “Pek Yakında”ya; Nuri Bilge Ceylan’ın senaryosunu Ebru Ceylan ile birlikte yazıp, yönetmenliğini yaptığı, 2014 yılında 64. Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülünü kazanan, Haluk Bilginer, Demet Akbağ ve Melisa Sözen’in başrollerini paylaştığı “Kış Uykusu”na zengin bir seçkiyle Fransız sinema severlerle buluşacak.

 

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com