Savaş oyunu gerçek dünyaya sıçradı!

fatherio-720x512

Francesco Ferrazino’nun oyununda ne kan var, ne sanal cesetler ne de askerler. Yine de olacaklardan hiç şüphe yok. Kaygılı ebeveynler, öğretmenler ve politikacılar Ferrazino’nun oyununu lanetleyecek, ateşe verecekler. 

Francesco Ferrazino savaş oyunlarından ne kadar hoşlanmasa da, yarattığı oyun savaşın ta kendisi gibi duruyor. Üstelik o kadar gerçekçi ki oldum olası gençlerin şiddete meyilli olmalarını bilgisayar oyunlarına bağlayanların ayaklanması an meselesi.

36 yaşındaki programcı, “Father.IO”nun asla “Call of Duty” ya da “Medal of Honor” ile kıyaslanmasını istemiyor. Zaten ‘her türlü savaş retoriğinden, bile isteye kaçındık’ diyor.

“Father.IO” Augmented Reality (AR) ile çalışan bir nevi “First-Person-Shooter”. Bütün o vurmalar, ateş etmeler sanal bir ortamda değil, bildiğiniz gerçek hayatta yaşanıyor. Yani sokakta, AVM’lerde, okul koridorlarında. Silahlar ise cep telefonları. Oyunda dijital bir düşman cepheye değil, gerçek insanlara ateş ediliyor. Ferragano’nun “oyun alanı” demeyi tercih ettiği oyun ortalığı adeta bir savaş alanına dönüştürüyor.

father.io

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com