Bu sergi için aşçılık eğitimi aldı!

tunca-desire-video-screenshot-1024x575

Projesini gerçekleştirebilmek için profesyonel aşçılık eğitimi alan Tunca, liderlerin sevdikleri yemeklerin resimlerini yaptıktan sonra, tarifleri bizzat pişirdiği performans videolarıyla karşımızda.

Yarın art ON Istanbul’da açılacak olan Tunca’nın “Desire/Tutku” isimli kişisel sergisini “damak tadının” politik, sosyal ve kültürel açılımları olarak tanımlamak mümkün.

Bu proje izleyecilere farklı, yakası açılmadık görsel tecrübeler sunmayı hedefliyor. Sanatçının iki yıldan beri üzerine çalıştığı dizi, 20. Yüzyılı şekillendirmiş önemli liderlerin en sevdikleri yemeklerden yola çıkıyor.

Castro’dan Churchill’e, Atatürk’ten Mao’ya, dünya haritasını yeniden çizen 12 siyaset adamının sofralarını büyüteç altına alan Tunca, resim, fotoğraf, video, performans ve heykel tekniklerini kullararak oluşturduğu “çok katmanlı” anlatım diliyle, hem disiplinlerarası bir diyalog kuruyor, hem de tarihin satır arasında kalmış olan detaylarına eğiliyor.

Tunca, tutkunun odak noktasında olduğu görsel araştırmalarında farklı bir tarih yazmak iddasında değil. Proje, izleyenlere soyut düşüncenin en somut hallerinden biri olan “yeme içme kültürünün” ne kadar farklı anlamlarla yüklü bir kavram denizi olduğunu hatırlatıyor.

artonistanbul.com

Görsel: TUNCA, İsimsiz, 16.56 min, video, 3ed + 1ap, 2014

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com