‘Yok böyle bir şey’ dedirten müthiş prodüksiyon

930x620xpanam-930x620.jpeg.pagespeed.ic_.JOqigF1638-700x466

70’lerin Pan Am uçağının tıpatıp aynısını yaratan ve görüntüleyen bu ekip, uçak nostaljisini ve sevdasını bambaşka bir boyuta taşıyor.

Anthony Toth ve fotoğrafçı Michael Kelly‘i birbirlerine bağlayan önemli bir tutkuları var: Havacılık ve uçaklar. Antony Toth 100 bin dolar ve uçsuz bucaksız zaman harcayarak, eski bir Pan Am uçağının dekorasyonunu en ince detayına kadar yeniden yaratmış. Michael Kelly ise olayı daha da abartıp, hosteslerinden catering’ine ve yolculara kadar gerçeğin tıpatıp aynısı mizansenlerle fotoğraflamış.

Ortaya çıkan fotoğraflara ve kemara arkası filmine bayılmamak elde değil. Tüm hikayenin ve fotoğrafların yer aldığı Michel Kelly’nin sayfasını tıklayabilirsiniz. Görüntüler ve hikaye Los Angeles International (LAX) havaalanından Londra Heathrow (LHR)’a uçan 120 seferli Pan Am uçağı Boeing 747-200’e ait.

Pan Am Havayolları Hakkında

Pan American World Airways (kısa adı Pan Am) 28 Ekim 1927 yılında kurulmuş bir havayolu şirketidir. Kuruluşundan 4 Aralık 1991’deki batışına kadar Amerika’nın en büyük uluslararası hava taşımacılığı şirketiydi.

Şirket 1927-1950 Pan American Airways adını kullanmıştır. 1984’te Pan Am Corporation tarafından yönetilen şirket, mali güçlükler nedeniyle 1986’dan başlayarak hatlarının çoğunu elden çıkarmıştır.

Merkezi, New York kentindeki Pan Am Binası’ndaydı. Pan American jet uçağı, jumbo jet, bilgisayarlı rezervasyon sistemi gibi yeniliklerle uluslararası havayolu endüstrisini şekillendirmişti.

Logosu tam ortasında Pan Am yazısı olan mavi küreydi, filosundaki uçaklarına ise hızlı yelkenli gemi anlamındaki “Clipper” adını kullanıyordu. Pan American World Airways 20. yüzyılın kültür ikonlarından biridir. via

Pan Am Flies Again from Jaron Schneider on Vimeo.

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2021 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com