Britanyalı blogger’ın kitabı ilk haftada “50 Shades of Grey”‘in yazarının kitaplarından fazla sattı

YouTube blogger Zoe Sugg, known as Zoella, poses during a photocall for her debut novel "Girl Online" in London

İnternette Zoella ismiyle tanınan 24 yaşındaki Britanyalı Zoe Sugg’un ilk kitabı “Girl Online” ilk haftada satış rekoru kırdı. 25 Kasım’da piyasaya çıkan kitap ilk haftada 78 binden fazla satıldı.

Ne “Harry Potter”in yazarı J.K. Rowling ne de polisiye yazarı Dan Brown ilk kitaplarında bu başarıya ulaşmamışlardı. Hatta “50 Shades of Grey”in yazarı E.L. James dahi, tüm zamanların en çok satan ilk kitabıyla bile ilk haftada ancak 14 bin civarında satabilmişti.

Peki neden? Kerameti kendinden menkul, cicili bicili dünyadan gelen bu kızcağızın nasıl olmuştu da, ilk kitabı hepsinden çok satabilmişti. Çok basit. Bahsi geçen şöhretli yazarların 6 milyondan fazla abonesi olan YouTube kanalları yoktu çünkü.

İkinci kitabının hazırlığı içinde olan Zoe Sugg, daha doğrusu Zoella, sadece YouTube aboneleriyle ünlü değil üstelik. Instagram‘da fotoğraflarını takip eden 3 milyon hayranı, 2 milyon üzerinde de Twitter takipçisi var. Facebook‘a gelecek olursak, 2 milyon kişi paylaştıklarını anında paylaşıyor. Kitabının ilk bölümünü Facebook’da paylaşır paylaşmaz, 19 saat içinde 35 bin like, 1000’den fazla yorum alan genç yazarın akıllara durgunluk veren hikmetini biz de merak ettik doğrusu.

Sugg video işinde “başarılı” olan bir aileden geliyor. Yani “sosyal medya işi” aileden gelme. Erkek kardeşi Joe’nin 3 milyon YouTube abonesi var. Erkek arkadaşı Alfie Deyes’in -ki Zoella’nın videolarında sıkça ortaya çıkıyor- de YouTube üzerinde 3 milyon civarında aboneli şahsi kanalı var .

“Girl Online” zaten tam da bu konularla ilgili. Romanın ana karakteri Penny “Girl Online” nickname’iyle ergenliğini anlatıyor. Lise hayatı, ailesi ve erkekler hikayesinin ana eksenini oluşturuyor. (Çok şaşırdık!) Aşık olduğunda her şeyi en ince ayrıntısına kadar blogunda yazıyor. Kulağa klasik bir ergen hikayesi gibi gelen romanın başarısı ise, blog dünyası ve ergenliğin temel taşı olan sosyal medya konusunun bugüne kadar, bu denli gerçekçi yazılmamış olmasında yatıyor.

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com