Müşterinize zevksiz olduğunu nasıl söylersiniz?

SDH_Meet_Half_Way_FA-1

Paula Scher, Sagi Haviv, Jessica Walsh gibi dünyanın önde gelen iletişim tasarımcıları zevksiz müşterileriyle nasıl başettiklerini anlatıyorlar. 

Reklamcı ve tasarımcı olup da müşteri zevksizliğinden muzdarip olmayan var mıdır acaba? Türkiye’ye bakarsak, böyle müşterilerin gani olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Yine de müşteri velinimettir; onun zevksizliği ile başetmek de yaratıcı bünyelerin işlerinin bir parçası. Peki iş onlara zevksiz olduklarını söyleme kısmına geldiğinde kim nasıl davranıyor?

Bakın Fast Company dergisiyle bu konuda konuşan dünyanın en gözde tasarımcıları neler söylemiş:

Paula Scher, Pentagram

“Görsel anlamda beş para etmez bir şeyi bana yaptırmaya çalışan müşteriye aynen şu cümleyi kurdum ve şöyle anlattım: Bunu yapamam, neden yapamayacağımı anlatmak neredeyse imkansız olsa da ve yaptığımda bayılacağınızı bilsem de yapamam. Ama varsayalım ki ben bir hukukçuyum ve benden, tüm meslek hayatımı utanca boğacak, tamamen illegal bir şey yapmamı istiyorsunuz; benden istediğiniz tam da bunun gibi bir şey.”

Sagi Haviv, Chermayeff & Geismar & Haviv

“Zevkiniz sıkıcı. Nazikçe tercümesi: Konu birilerinin beğenmesi veya beğenmemesi değil, konu hangisinin çalıştığı. Deneyimlerimiz görsel kimlik tasarımı konusunda gösterilen tepkilerin anlamlı olmadığı yönünde. Çünkü biz yıllarca sürecek, kalıcı olacak, hatta ikonlaşacak bir şeyleri yaratmaya çalışıyoruz. Bu nedenle bu tür konuşmalara mahal vermemek için kişisel zevkler ve tercihlerden uzaklaşıp konuyu stratejik bir yere taşıyoruz: Bu tasarım çalışır mı? (Ayrıca hiçbir zaman bir müşteriye, seçildiği takdirde onsuz yaşayamacağımız bir şeyi göstermiyoruz.)”

Jesse Reed, Pentagram

“Onlara asla berbat zevkleri olduğunu söylemem. Bir projenin ihtiyaçları ile ilgili bütün tavsiyelerimi sunarım. Tasarımcılar olarak bizim işimiz müşterileri seçimlerimizle ilgili eğitmek. Eğer bir müşteri tasarım öğretmeye kalkışıyorsa, o müşteri büyük ihtimalle değecek müşteri değildir.”

D’Wayne Edwards, Pensole

“Eğer işinizi tutkuyla yapıyorsanız, zevksiz müşterilerle çalışmak işin en zorlu taraflarından biri. Yine de tartışmam. Günün sonunda söz konusu olan onların markasıdır, benim değil.

Şu taktikleri uygulayabilirsiniz:

1. Neden sizinle çalıştıklarını hatırlatın ve işi kendileri yaparak paradan tasarruf edebileceklerini söyleyin.

2. Sizin profesyonel fikrinizle onların profesyonel olmayan fikirlerinin örtüşmediğini söyleyin.

3. Duruma göre aynı hataya düşen başka marka örneklerini gösterin.

4. Hata yapmalarına izin verin ve düzeltmek için sizi aramalarını bekleyin.

5. Aynı fikirde olmadığınızı söyleyin ve projeden kendinizi uzak tutun.”

Jessica Walsh, Sagmeister and Walsh

“Biz müşterilemizle doğrudan ve gerçek iletişim kurarız. Eğer onların fikirlerinin çalışmayacağını düşünürsek, kötü bir fikir olduğunu yüzlerine söyleriz.”

via

 

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2021 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com