Gökyüzünde yalnız gezen yıldızlar, yeryüzünde sizin kadar yalnızız

WANDERERS_ringshine_04

Stockholm temelli dijital sanatçı ve animasyoncu Erik Wernquist’in kısa bilim kurgu filmi WANDERERS, insanlığın geleceğine yeni bir açılım getiriyor. Mutlaka izleyin!

Filmin görselleri spekülatif olsa da, gerçekleştiği takdirde uzaydaki yaşamın nasıl olacağına dair ışık tutuyor. Bütünüyle bilimsel fikir ve konseptlere dayandırılan filmde, lokasyonlar da sanatçının ulaşabildiği gerçek fotoğraf ve harita bilgilerini temel alıyor.

Eski Yunan’da gezegen ile eş anlamda kullanılan wandering star yani gezen yıldız’dan ismini alan WANDERERS bize, yani insanlığa yüzlerce ve binlerce yıldır gezgin olduğumuzu şiirsel ve neredeyse romantik bir anlatımla gösteriyor.

Erik Wernquist bir gün uzaydaki başka gezginlerle olma hayaliyle hazırlamış filmini. Fikir ve konsepti oluştururken Kim Stanley Robinson ve Arthur C. Clarke gibi bilimkurgu yazarlarından büyük ölçüde yararlanmış. Görsel anlamda da, efsanevi sanatçı olarak nitelendirdiği Chesley Bonestell’e başvurmuş.

Ve elbette hayranlık beslediği gökbilimci, astrobiyolog ve yazar Carl Sagan‘ın sesiyle, eseri “Pale Blue Dot: A Vision of the Human Future in Space'”(1994) filme büyük ilham vermiş.

www.erikwernquist.com

WANDERERS_ringshine_01 WANDERERS_ringshine_02 WANDERERS_ringshine_03

Wanderers – a short film by Erik Wernquist from Erik Wernquist on Vimeo.

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com