Tim Burton Beetlejuice’un devamını getiriyor

0152-tim-burton-says-beetlejuice-2-is-happening

Tim Burton’un 1988’de yaptığı fantastik komedi Beetlejuice 30 yıldan sonra bir devam filmiyle karşımızda. 

Yakınlarda yaptığı bir röportajında Beetlejuice’nin devamını çekeceğini müjdeleyen Tim Burton, Winona Ryder’ın da aynı gemide olacağını da ifade etti. Böylece hem sinemasını sevenlere hem de Winona Ryder hayranlarına büyük bir iyilik yapmış oldu. Kendi deyişiyle ifade edecek olursak: “Oh yeah,” – “Oh yeah, yeah yeah yeah, oh yeah, oh yeah. Yeah yeah, oh yeah”

Beterböcek ile ilgili bilgi tazelemesi:

İngilizce özgün adıyla Beetlejuice, 1988 ABD yapımı fantastik bir komedi filmidir.

Senaryosunu Michael McDowell’ın kendi hikâyesinden uyarlayarak yazdığı filmi Tim Burton yönetmiş; önemli rollerinde Alec Baldwin, Geena Davis, Michael Keaton, Winona Ryder, Jeffrey Jones ve Catherine O’Hara oynamışlardır. Winona Ryder’ın da çıkış yaptığı filmdir.

Beetlejuice, Tim Burton’un en iyi filmi olmasa bile onun sinemasının karakteristik temel özelliklerini barındıran bir prototip film olarak anılmaktadır. Filmin adı, Avcı Takımyıldızı’nda (Orion) yer alan kırmızı dev yıldız Betelgeuse’den gelmektedir.

Bir trafik kazası geçiren evli genç çiftin evlerine döndüklerinde aslında ölmüş olduklarını ve “öteki tarafa” kabul edilinceye kadar kendi evlerinde bir hayalet olarak kalmaları gerektiğini anlamaları uzun sürmez. Ama evlerini emlakçıdan satın alan züppe şehirli aile eve yerleşince huzurları kaçar ve yeni işgalcileri defetmek için Beterböcek adlı başka bir hortlaktan yardım istemek zorunda kalırlar.

Bu fantastik komedi filminin özel efektleri çevrildiği yıl için olağanüstüydü, zaten filmin aldığı ödüller genelde bu alanda oldu. Beterböcek’e 1989 yılında En İyi Makyaj Akademi Ödülü verildi. Yine makyaj ve özel efekt dallarında BAFTA ödüllerine aday gösterildi.

Film beğenilip başarılı bulununca 1989 yılında aynı isimle bir animasyon TV dizisi çekilmeye başlandı. Kanada yapımı bu dizi 30’ar dakikalık 94 bölüm sürdü ve 1989 – 1991 yılları arasında 4 sezon gösterildi. Film ve TV dizisinin popülaritesi 1991 yılında bir de aynı adlı video oyununun piyasaya verilmesini sağladı. via

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com