Bu sinemada sadece ellerinizle alkışlayın!

Silent-film-etiquette-warnings-1

Modern zamanlarda sinema salonlarında uyulması gereken başlıca kural cep telefonunu kapatmak. Oysa 1912’de, sessiz sinema zamanlarında, uyulması gereken kurallar bambaşkaymış. 

Batı’daki sinema kültürü bizimkinden çok eski tabii. Emekleme dönemindeki sinemanın kuralları da pek eğlenceli. Sessiz sinema dönemlerinde seyirciye birtakım kuralları hatırlatan, film öncesi veya arasında perdeye yansıtılan uyarı görüntüleri ise eşsiz.

Fotoğraflarda görüleceği üzere, 1912 gibi bir tarihte, sinemalar için özel olarak hazırlanan, uyarı slide’ları varmış. Ayağa kalkmamak veya sessiz olmak gibi anlaşılabilir uyarıların haricinde, dönemin şapka modası da belli ki başa dertmiş. Bu arada öyle bir uyarı fotoğrafı var ki, işte onu anlamak biraz zor: Sadece ellerinizle alkışlayın!

Fotoğraflar via

Silent-film-etiquette-warnings-2 Silent-film-etiquette-warnings-3 Silent-film-etiquette-warnings-4-600x501 Silent-film-etiquette-warnings-5 Silent-film-etiquette-warnings-6 Silent-film-etiquette-warnings-7 Silent-film-etiquette-warnings-8 Silent-film-etiquette-warnings-9 Silent-film-etiquette-warnings-10 Silent-film-etiquette-warnings-11 Silent-film-etiquette-warnings-12 Silent-film-etiquette-warnings-13 Silent-film-etiquette-warnings-14

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com