Pınar Yoldaş Transmediale’de konferans verecek isimlerden

IMG_6451_0

Sanat, kültür ve teknoloji arasındaki bağları inceleyen, 28 Ocak-1 Şubat 2015’te Berlin’de gerçekleşen Die Transmediale Festivali‘nde uluslarası isimlerden biri Pınar Yoldaş. Yoldaş, iki ayrı isimle birlikte insani duygular, yüz mimikleri ve teknolojideki kullanımı üzerine konuşacak.

31 Ocak’ta gerçekleşecek olan “Devices of Affective Surveillance” isimli konferansta yüz tanıma teknolojilerinin yeni boyutları konuşulacak ve tartışılacak.

Darwin’in 1872 yılında yayımlanan ve insanlarla hayvanların duygu değişimlerini inceleyen kitabı İnsan ve Hayvanlarda Duyguların İfadesi’nden bu yana, duygu ve davranışların net olarak anlaşıldığı tek yer yüzlerimiz.

Konferansta, günümüz “Big Data” zamanlarında yüz ifadelerini tanıyan, ticari ve kişisel amaçlar için kullanıma sunulan software’ler şu sorulara cevap arayacak: İnsani duygulara dair toplanan tüm bilgiler, yaşam kalitesini düzeltmeye yönelik mi yoksa diskriminasyon ve sosyal izolasyon aracı mı?

Nörobilimci ve  insan duyguları ve mimikleri üstündeki etkileriyle ilgili yaptığı çalışmalarıyla öncü olan psikolog Paul Ekman‘ın eserlerini ve MIT Media Lab’dan Rosalin Picard’ın insanlar ve markalar arasındaki duygusal bağları ortaya koyan webcam temelli  Affdex projesini temel alan konferans, festivalin merakla beklenen etkinliklerinden.

Konferans İsmi: Devices of Affective Surveillance

Hareket Noktası: Paul Ekman’ın yüz mimikleriyle ilgili ünlü eseri.

Konuşmacılar: Matteo Pasquinelli, Marie-Luise Angerer, Pınar Yoldaş

Tarih: Cumartesi 31 Ocak 2015

Süre: 90 Dakika

www.transmediale.de

Pınar Yoldaş kimdir?

Durham, NC ve Berlin arasında yaşayan Pınar Yoldaş, disiplinlerarası çalışan bir sanatçı/araştırmacı. Tasarım, sanat ve bilim alanlarında faaliyet gösteren Yoldaş, 2013’te Transmediale Villem Flusser Artistic Research Residency ödülünü kazandı. 

Yine 2013’te Amerikan Bilim Estitüsü National Evolutionary Synthesis Center tarafından evrim bilimini ve sanatı bir araya getiren eserleri için ödüllendirildi.

VCCA, MacDowell Colony, UCross gibi ABD’nin prestijli sanatçı kolektiflerine kabul edilen Yoldaş, Avrupa’da ve ABD’de pek çok sergiye katıldı ve konferanslar verdi.

İzmir Fen Lisesi, ODTÜ Mimarlık, Bilgi Üniversitesi ve İTÜ’den mezun olan sanatçı, ABD’de University of California Los Angeles’te burslu olarak yüksek lisans eğitimini tamamladı. 

Yoldaş, halihazırda Duke Universitesi’nde sanat ve nörobilim alanında doktora çalışmalarını sürdürüyor. 

Kişisel sergileri arasında AlterEvolution, Ekavart, Istanbul (2013) ve An Ecosystem of Excess, Ernst Schering Project Space, Berlin (2014) yer alıyor.

Toplu sergiler arasında ise ThingWorld, NAMOC National Art Museum of Beijing (2014); Transmediale Festival, Berlin (2014); Hayvanlar ve İnsanlar, Museum Ostwall, Dortmund (2014), 14. İstanbul Bienali (2015) and Renaissance 2.0 – ZKM (2015) bulunuyor.

2014’te ArgoBooks tarafından yayınlanan Ecosystem of Excess isimli bir kitabı bulunuyor.

Görsel: Pınar Yoldaş (soldaki) ve Tatiana Bazzichelli – Aksioma Project Space 2014

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2021 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com